Monstera dziurawa (deliciosa) – jak dbać o tropikalną roślinę?

Monstera dziurawa to najbardziej popularny i znany gatunek z tych roślin. Pielęgnacja nie jest czasochłonna. Poświęcenie jej kilku minut może diametralnie zmienić wygląd twojej monstery. Jakie ma wymagania? Czy często należy ją podlewać? Sprawdź!

 Monstera dziurawa jest tropikalną rośliną, więc nie powinno cię dziwić, że musisz, choć odrobinę odwzorować jej naturalne warunki. Pielęgnacja monstery to czysta przyjemność jest szybka i prosta. Sprawdź co zrobić, aby cieszyć się liśćmi pełnych urokliwych wycięć!

Liście monstery rosnącej w domu
Liście monstery

Spis treści

Dlaczego należy zwracać uwagę na pielęgnację monstery dziurawej?

Monstera dziurawa to wytrzymała roślina. Jest odporna na twoje błędy ogrodnicze. Jeśli zapewnisz jej warunki optymalne, nie będziesz zmagał się z problemami. Co najwyżej nie będzie tak bujna, jak u innych. Jeśli zaniechasz pielęgnacji, monstera nie będzie ukrywać, że potrzebuje więcej uwagi. Na jej liściach pojawią się zmiany chorobowe, np. czarne lub żółte plamy.

Pielęgnacja monstery dziurawej

Monstera dostosowuje się do warunków, jakie otrzyma w twoim mieszkaniu. Nie ma także zbyt wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych. Jednak jeśli chcesz, aby roślina wyłoniła całe swoje piękno w postaci zdrowych liści pełnym dziur, musisz dostosować się do jej kilku wymagań.

Stanowisko umiarkowanie nasłonecznione

Monstera słynie ze swoich unikatowych dziur w liściach. Niekiedy wycięcia stają się tak duże, że mogą rozdzielić liść na mniejsze części. Ich wzór prawdopodobnie odzwierciedla przystosowanie się do trudnych warunków w lasach deszczowych. Panują tam ulewne deszcze i nie tylko. Pomimo że roślina pochodzi z tropikalnych stref, doskonale dostosowuje się do panujących warunków. Donica z monsterą lubi stać w jasnym miejscu, ale nie przepada za bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Dostosowanie odpowiedniego miejsca jest największym wyzwaniem dla miłośników monster. Najlepiej sprawdzi się wschodnie okno o umiarkowanym dostępie światła. Rośliny dobrze rozwijają się w jasnym lub pośrednim świetle. Jeżeli wybierzesz dla niej w pełni zacienione miejsce, nie licz na wiele atrakcyjnych dziur w liściach. Temperatura, która najbardziej odpowiada monsterze, to 18-24°C.

Regularne podlewanie

Nadmiar wody nie służy monsterze, roślina nie lubi przelewania. Podlewanie monstery powinno być regularne i umiarkowane. Latem należy podlewać ją raz w tygodniu. Zimą rób to jeszcze rzadziej, bo raz na 2/3 tygodnie. Zanim ją nawodnisz, sprawdź, czy wierzchnia warstwa (około 5 cm) jest sucha. Po około 1 godzinie wylej nadmiar wody z podstawki, aby jej nie przelać.

Zadbany liść monstery adansoni

Odpowiednia wilgotność powietrza

Najgorsze co możesz zrobić swojej monsterze, to pozostawić ją na suchym powietrzu. Unikaj stawiania jej w okolicach kaloryfera czy na włączonym ogrzewaniu podłogowym, Bezpośrednie zraszanie rośliny (2-3 razy w tygodniu) lub nawilżanie powietrza zadziała zbawiennie. Jeśli nie posiadasz nawilżacza i nie masz czasu, by zraszać monsterę ustaw wodę w naczyniu przy roślinie. Woda będzie parować, a roślina nie zmarnieje z powodu niskiej wilgotności.

Nawożenie

Monstera uwielbia być nawożona. Najlepszy czas na tę czynność to okres wiosenno-letni. Dodawaj odżywkę do wody 2 razy w miesiącu. Dzięki temu twoja monstera zacznie bardzo szybko rosnąć. W kwestii nawożenia obowiązuje jedna zasada: im ciemniejsze stanowisko monstery, tym mniej nawozu potrzebuje.

Wybór podłoża

Dla monstery dziurawej najlepiej sprawdzi się podłoże torfowe, przepuszczalne oraz przewiewne. Nie zaszkodzi dodać do niego perlitu w proporcji 3:1.  Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj nasz artykuł o przygotowaniu idealnego podłoża dla monstery.

Przesadzanie

Monsterę najlepiej przesadź w okresie wiosennym. Rób to raz w roku, aż do momentu, gdy osiągnie 1 metr wysokości. W kolejnych latach wystarczy, że wymienisz górną warstwę ziemi. Musisz zwracać uwagę, by przykryć glebą wszystkie korzenie.

Monstera deliciosa z kropelkami wody

Monstera jest bardzo przyjazna dla początkujących ogrodników. Dostosowuje się do otoczenia, ale potrzebuje do tego czasu. Zapewniając jej odpowiednie warunki i stosując się do wyżej opisanych wskazówek, staniesz się wspaniałym opiekunem dla rośliny. Dzięki temu roślina będzie rozwijać się prawidłowo przez wiele lat. Monstera nie ukrywa, że potrzebuje więcej wody lub, że ma jej wystarczająco dużo. Nie bagatelizuj zmian pojawiających się na liściach. Wiedząc, na co wskazują, bez problemu zadbasz o potrzeby rośliny. Dzięki temu poradzisz sobie z opieką, nawet jeśli jesteś zielony w tych sprawach.