Ukorzenianie monstery w wodzie jest bardzo łatwe. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu utniesz łodygę z liściem i wsadzisz ją do wody. Zastanawiasz się, jak dokładnie przebiega ten proces? Sprawdź to!
Jak ukorzenić monsterę w wodzie?
Aby dobrze ukorzenić monsterę, wystarczy trzymać się kilku prostych wskazówek. Monstera nie potrzebuje ziemi do rozmnożenia, możesz zrobić to z wykorzystaniem samej wody. Młode pędy nie będą potrzebowały nic więcej.
Ukorzenianie monstery krok po kroku
Krótka lista, która streści ci wszystkie kroki wyjaśniające jak ukorzenić monsterę w wodzie:
- Przygotuj niezbędne narzędzia: ostre i sterylne nożyczki lub nóź oraz pojemnik z wodą dla monstery.
- Wybierz odpowiednie miejsce, które odetniesz od rośliny. Łodyga powinna posiadać jeden węzeł i co najmniej jeden liść.
- Zetnij nadający się fragment około 2/3 cm poniżej węzła.
- Umieść monsterę w szklanym pojemniku ze świeżą wodą.
- Co jakiś czas wymieniaj wodę na nową.
Wybierz odpowiednie miejsce cięcia
Zanim przystąpisz do ukorzeniania monstery, najpierw ją pooglądaj. Dokładnie sprawdź stan liści i ich ilość na łodygach. Do rozmnażania nie możesz wykorzystać chorych egzemplarzy monstery. Są one za słabe, by móc się zakorzenić.
Najlepiej wybrać łodygę z minimum 2 liśćmi. Jeden sprawia trudności i może nie utrzymywać pionu. Ponadto liście przeprowadzają proces fotosyntezy, pochłaniają światło, więcej liści oznacza lepsze odżywienie dla nowej roślinki.
Sprawdź również, w jakich miejscach znajdują się węzełki (to takie małe zgrubienie, z którego wyrasta korzeń powietrzny lub inny liść). To od nich zależy, z jakiego miejsca rozmnożysz monsterę
Ścinanie
Łodygę zetnij około 2 lub 3 cm poniżej węzła. Zrób to sterylnym i ostrym narzędziem, aby nie dopuścić do rozwoju zakażenia lub chorób.
Kąt cięcia również ma znaczenie. Najlepiej wybrać około 45°. To optymalne cięcie. Nie tnij łodygi prosto, ponieważ będzie miała zbyt małą powierzchnię do pobierania wody. Dobre cięcie pozwoli lepiej ukorzenić monsterę
Oczyszczanie
Po prawidłowym ścięciu musisz usunąć osłonki z łodygi nowopowstałej rośliny. Nie są one już potrzebne. Należy się ich pozbyć, ponieważ mają tendencję do gnicia w wodzie, co utrudni proces ukorzeniania.
Po oczyszczeniu pozostaw monsterę na 10 min do przeschnięcia na powietrzu.
Wstaw monsterę do wody
Po skończeniu wszystkich czynności, wstaw monsterę do czystej wody. Zwróć uwagę, aby cięcie nie dotykało dna ani ścianek pojemnika. Takie niedopatrzenie zwiększa szansę na rozwój zgnilizny. To ostatni krok rozmnażania monstery w wodzie.
Postaw monsterę w odpowiednim miejscu i pojemniku
Połowa sukcesu za tobą, teraz należy wybrać dobry pojemnik oraz miejsce dla monstery.
Najlepszym pojemnikiem dla odciętego fragmentu monstery będzie przeźroczysty, szklany wazon.
Zwróć uwagę na jego wygląd. Dno powinno być szerokie a szyjka wąska i długa. Monstera dzięki temu lepiej i szybciej rozwinie swoje korzenie, przy czym zachowa swój prosty kształt.
Nie stawiaj monstery na bezpośrednim słońcu. Wybierz miejsce z rozproszonymi promieniami słonecznymi. Mocne światło sparzy liście i korzenie, a to doprowadzi do śmierci sadzonki.
Jak troszczyć się o nową monsterę?
Rozmnażanie monstery w wodzie ma duży plus za to, że nie trzeba stale kontrolować rośliny. Fantastycznie się rozwija w szklanym wazonie.
Pielęgnacja monstery polega na doglądaniu jej. Ponadto raz na tydzień wymieniaj wodę na świeżą, by zachować rozwój w optymalnych warunkach.
Istotną kwestią jest delikatne płukanie korzeni przy każdej zmianie wody, aby zmniejszyć ryzyko zgnicia.
Daj czas swojej roślinie
Zanim monstera wytworzy cały swój system korzeniowy, musi minąć trochę czasu. Za rozwój monstery odpowiedzialne są liczne czynniki, takie jak: nasłonecznienie, temperatura, wilgotność. Każda roślina jest różna, nie rezygnuj z jej rozmnażania, gdy długo rozwija swoje korzenie. Jeśli sadzonka wygląda zdrowo (nie ma żadnych czarnych, żółtych, brązowych plam lub nie zaatakowała ją zgnilizna) to na pewno rozwój przebiega prawidłowo.
Średnio po około 2 tygodniach monstera zacznie wypuszczać małe korzonki. Dopiero po kilku tygodniach zaczną się rozrastać. Daj jej około 2-3 miesiące, aby rozwinęła odpowiedni system korzeniowy.
Kiedy przesadzić roślinę do gruntu?
Monsterę możesz przesadzić do gruntu dopiero po kilku miesiącach od wstawienia jej do wody. Możesz to zrobić, jeśli korzenie osiągnęły około 10 cm. Czas jest tu bardzo istotny. Nie śpiesz się z przeniesieniem jej do ziemi, roślina musi wytworzyć dobry system korzeniowy.
Dojrzała monstera zacznie wytwarzać korzenie powietrzne. Czym są i jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się tego w artykule poświęconym korzeniom powietrznym monstery!
Rozmnożona monstera może stać długo w wodzie, pod warunkiem że nie zaniedbasz jej pielęgnacji. Nie tylko ogromne liście dobrze prezentują się w pokoju. Często takie sadzonki służą do dekoracji wnętrz.