Jak podeprzeć monsterę? Sprawdź, czy zrobiłeś to dobrze!

Marlena

Podparta monstera

Monstera cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników roślin. Jednak wraz z jej szybkim wzrostem, pojawia się także konieczność odpowiedniego podparcia rośliny. W tym artykule dowiesz się jak zapewnić stabilizację rośliny, kiedy wysyła ci sygnały o podparciu oraz co najlepiej sprawdzi się w tej roli. Sprawdź, co przygotowaliśmy!

Monkey mask w zbliżeniu

Jak prawidłowo zamontować palik?


Podparcie monstery to bułka z masłem. Wbij palik w ziemie i owiń wokół niego pędy, korzenie powietrzne, liście przy pomocy sznurka lub pozwól owinąć się jej samej. Niby proste, ale rodzi się wiele pytań. Gdzie wbić palik? Czy miejsce wbicia ma znaczenie? Jak głęboko go wsadzić? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Gdzie wbijać palik?


Wbicie palika w jakiekolwiek miejsce to zła praktyka. Jeśli wydaje ci się, że najlepszą opcją będzie zamontowanie go pośrodku, to jesteś w ogromnym błędzie. Idealnym miejscem dla podpory jest krawędź doniczki. Dlaczego? Ponieważ w takim układzie monstera ma miejsce do rozwoju i rozrostu swoich liści. Ponadto w przyszłości nie będziesz się męczył z przestawianiem palika, jeśli będzie potrzeba zamontowania drugiej podpory. 

Jak głęboko wbić palik?


Podpora dla monstery musi być stabilna. Najlepszym rozwiązaniem jest wbicie jej jak najgłębiej, a następnie zasypać dół ziemią. Przy zasypywaniu go podłożem zwróć uwagę na wysokość gruntu. Włókno kokosowe nie może stykać się z glebą, ponieważ może zacząć gnić. Wygodniej zamontujesz palik w momencie przesadzania rośliny, niż wbijać go do już ubitej ziemi. Dzięki temu będziesz miał pewność, że ukryte korzenie nie uszkodzą się, bo palik ma pomóc, a nie zaszkodzić. Przy okazji zwróć uwagę na jakość swojego podłoża. Jeśli nie jesteś pewny, jaka ziemia będzie najlepsza, sprawdź nasz artykuł na ten temat! 

Jak podwiązać monsterę?


Podwiązanie wykonaj przy pomocy sznurka, drutu lub taśmy ogrodniczej. Do podpory przymocuj większe pędy, a widoczne korzenie powietrzne delikatnie owiń wokół. Zrób to na tyle mocno, aby pędy były dobrze przymocowane, ale na tyle delikatnie, by nie uszkodzić struktury roślin.

Jak wysoki powinien być palik?


Wysokość podpory jest uzależniona od wielkości rośliny. Im wyższa roślina, tym wyższy palik powinna dostać. To sprawi, że jej górne partie również będą mogły zostać przymocowane do palika. Niemniej jednak nie musisz dostosowywać ciągle podparcia do rośliny, zwłaszcza w jej wczesnym okresie. Monstera ciągle rośnie, więc na początek lepiej zamontować wyższy palik, który będzie wystawał kilka centymetrów nad roślinę, niż zmieniać go co 3 miesiące.

Palik i monstera

Rodzaje podpór do monstery


Rodzajów podpór do monstery masz ogrom od klasycznych: palik kokosowy, palik mchowy po zróżnicowane podpory w różnych kształtach i kolorach. 
Do wyboru masz kilka rodzajów podpór. Najczęściej są wykorzystywane:

  • palik kokosowy
  • palik mchowy
  • krata

Jako podporę możesz również użyć stojących dekoracji, drewna lub plastikowych podpór dekoracyjnych, np. w kształcie liści, węża, okręgów itp.
Które z nich będą najlepsze? Nie ma jednoznacznego zwycięzcy. Musisz sam zadecydować, co lepiej sprawdzi się w podpieraniu twojej monstery. Poniżej dowiesz się o poszczególnych cechach wyżej wymienionych podpór. 

Palik kokosowy


Do stworzenia palika kokosowego potrzebujesz włókna kokosowego oraz rurki, najczęściej zwykłej rurki PCV. Materiał jest nawijany na rurkę i przymocowany przy pomocy drucika. Nierównomierna powierzchnia włókna kokosowego odwzorowuje naturalne środowisko monsterze, dzięki czemu z łatwością może rosnąć w górę. Jest on popularniejszy i łatwo dostępny w sklepach. Po spryskaniu wodą pozwala korzeniom pobierać wilgoć.

Palik z mchu


Jedną z widocznych różnic między palikiem kokosowym a palikiem z mchu jest wygląd. Podporę z mchu tworzy się wsypując wilgotny materiał do palika (może to być specjalnie przeznaczona rurka albo kawałek siatki ułożonej w rulon). Do tych podpór wykorzystuje się produkty utrzymujące wilgoć, jak np. mech spaghnum, wermikulit. Taka konstrukcja pozwala monsterze lepiej zakorzenić się w paliku niż w przypadku podpory z włókna kokosowego. Korzenie mogą wejść do środka i stamtąd pobierać wilgoć oraz składniki odżywcze. Z czasem korzenie mogą tak mocno wrosnąć w podporę, że będziesz mógł usunąć mocowania sznurkiem czy drutem florystycznym. 
Pamiętaj, aby nie zapomnieć o zraszaniu palika!

Jakie właściwości ma palik wykonany z naturalnego materiału?

Naturalne włókno wykorzystywane do palików zapewnia podobną strukturę do tej, którą roślina miałaby w naturze. Niejednolita powierzchnia pozwoli monsterze lepiej chwycić się swoimi korzeniami.
Ponadto palik ma za zadanie nie tylko utrzymywać roślinę w pionie. Użyte materiały zawierają mikroelementy, które wchłaniają się do korzeni, jest to m.in. żelazo, bor, mangan, cynk, jod. Dzięki możliwości utrzymania wilgoci nie musisz martwić się, że będzie ona na  nieodpowiednim poziomie. Wystarczy spryskać co jakiś czas palik (średnio co 2 tygodnie), aby materiał zatrzymał w sobie trochę wody i stopniowo oddawał ją roślinie. Utrzymywanie wilgoci to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji monstery.
Używanie tego rodzaju podpór sprzyja rozwojowi dużych liści oraz pozostanie w zgodzie z naturą.

Krata 

Krata jest dobrą alternatywą dla monster o charakterze pnączy, np. monstera monkey mask, monstera adansona. Przez liczne otwory możesz w dowolny sposób ustawiać łodygi i liście, a wybór kształtu jest nieograniczony.
Najczęściej są wykonane z plastiku lub drewna, więc nie mają większego wpływu na zdrowotność monstery. 

Palik kokosowy a palik z mchu. Który lepszy?

Paliki kokosowe oraz paliki z mchu są wykorzystywane zamiennie, choć nie są takie same. Są specjalnie przeznaczone do roślin takich jak monstera, aby bezproblemowo mogły się piąć w górę. Ułatwia to naturalne włókno, które wchodzi w skład palika. Zanim kupisz go do swojej monstery, upewnij się, że jego rozmiary utrzymają twoją roślinę, oraz że jego wykonanie będzie solidne.

Dlaczego monstera opada?

Monstery są roślinami pnącymi. W naturalnym środowisku dzięki pomocy drzew są w stanie utrzymać się w pionie, ponieważ korzenie powietrzne monstery owijają się wokół pnia i tym samym stabilizują roślinę. W domowych warunkach musisz pomóc monsterze i zapewnić jej podporę.
Młode rośliny nie mają problemów z samodzielnym utrzymywaniem się, ponieważ łodygi utrzymują ciężar rośliny. Starsze egzemplarze bez podpory będą oklapnięte, zaczną rosnąć w dół, bo tam będą szukać wsparcia dla siebie. Dlatego jeśli zależy ci na pięknie prezentującej się monsterze, musisz ją podeprzeć. 

Monstera z siatką jako podpora

Dlaczego warto podeprzeć monsterę?

Wiele osób decyduje się na podparcie swojej rośliny dopiero wtedy, gdy monstera opadnie na podłogę. To duży błąd, ponieważ w tym czasie łodygi mogą już się odkształcić i trudno będzie znów przywrócić je do pionu. Kiedy najlepiej to zrobić? Jak najszybciej!
Podparcie monstery niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla samej rośliny, ale także dla ciebie! Oto kilka zalet:

  • Stabilność — podparcie monstery zapewni jej stabilną konstrukcję. Dzięki tak niewielkiemu zabiegowi twoja roślina będzie rozwijać się bezpiecznie, uniknie złamań, przechyleń, uszkodzeń łodyg;
  • Estetyka — odpowiednio podparta monstera wygląda lepiej i atrakcyjnie. Charakterystyczne liście w pełni będą skupiać na sobie wzrok twój oraz gości;
  •  Zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń — podparcie monstery ochroni ją przed uszkodzeniami, które głównie wynikają ze zbyt dużego ciężaru liści i pędów;
  • Prosta pielęgnacja — z odpowiednio podpartymi pędami łatwiej zadbać o monsterę. Nie musisz męczyć się z odgarnianiem liści, pędów lub korzeni powietrznych, w momencie gdy chcesz ją podlać, nawozić czy przesadzić;
  • Łatwiejsza uprawa w domu — dzięki podporze możesz bez problemu kontrolować rozwój swojej rośliny, bez problemu przytniesz ją, jeśli zacznie zajmować za dużo przestrzeni.

Jak krok po kroku podeprzeć monsterę na paliku

Wyżej w artykule przedstawiliśmy ci ogólne informacje jak zamontować palik pomagający utrzymać pion monsterze. Czas przedstawić instrukcję jak krok po kroku podeprzeć monsterę na paliku, tak aby nie uszkodzić korzeni podziemnych.

  1. Wyciągnij monsterę z doniczki — wyciągnięcie jej w dużej części zminimalizuje ryzyko uszkodzenia korzeni, niż jakbyś wciskał podporę na siłę. W czasie wyciągania rośliny bądź delikatny, pewnie trzymaj ją za łodygi i nie szarp, jeśli nie możesz jej wyciągnąć. Najłatwiej wydostaniesz ją z plastikowej doniczki, uprzednio ściskając jej ścianki. Jeśli twoja monstera jest posadzona w donicy glinianej, musisz użyć narzędzia. Wsuń narzędzie blisko krawędzi i oddziel ziemię, tak jakbyś chciał coś pokroić.
  2. Oczyść korzenie z gleby — przez oczyszczenie korzeni z ziemi możesz nie tylko łatwiej włożyć roślinę z powrotemi, ale przy okazji sprawdzisz, czy korzenie monstery są zdrowe. Pamiętaj, aby robić to delikatnie, ponieważ ostatnie czego chcesz to zniszczyć roślinę.
  3. Przygotuj odpowiednio nową doniczkę — krok ten możesz pominąć w zależności od potrzeb monstery oraz średnicy palika. Jeśli zdecydowałeś się na palik z włókna kokosowego lub z mchu, koniecznie musisz kupić nową donicę, która będzie nieco większa, ponieważ wsparcie zajmie trochę przestrzeni. Poza nowym współlokatorem nic więcej się nie zmienia w donicy. Wsyp warstwę drenażu, odpowiednią mieszankę gleby z dodatkami (dokładne przepisy znajdziesz w naszym artykule poświęconym podłożu), na boku przygotuj miejsce dla palika, obsyp go ziemią, aby trzymał się stabilnie i wsadź roślinę.
  4. Ułóż monsterę w donicy — układ monstery się nie zmienia. Delikatnie wsadź ją do donicy z palikiem, obsyp wszystko mieszanką, tak aby żadne korzenie podziemne nie wystawały i żeby roślina była dobrze ułożona. Na koniec ubij glebę, co pozwoli ułożyć się korzeniom i jeszcze lepiej ustabilizuje palik.
  5. Zacznij układać monsterę na paliku — układaj ją schematem, od dołu do góry, aby wszystko dokładnie poukładać na paliku. Staraj się nie zaburzać naturalnych skrętów rośliny i podążać za nimi, nie wyginaj pędów i korzeni na siłę, aby ich nie uszkodzić. Do przywiązania użyj sznurka lub taśmy florystycznej. 
Zdrowe liście monstery

Palik dla monstery uzależniony jest od wielkości rośliny oraz twoich upodobań. W tej kwestii masz trochę dowolności. Wybierz ten, który spełni oczekiwania waszej dwójki.

Dodaj komentarz