Korzenie powietrzne monstery – co z nimi zrobić?

W sieci znajdziesz wiele zdjęć oszałamiających liści monstery deliciosa. Jednak nie tylko one składają się na niepowtarzalny wygląd rośliny. Korzenie powietrzne też są jej częścią! Wiele osób zastanawia się, co z nimi zrobić. Czy obcinać korzenie powietrzne monstery? Po co właściwie są? Czym różnią się od korzeni podziemnych? Na nurtujące pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Korzenie powietrzne monstery

Spis treści

Jak wyglądają korzenie powietrzne monstery?

Korzenie powietrzne monstery to wystające ponad donicę grube patyki. U starszych egzemplarzy przybierają barwę brunatną, młodsze okazy najczęściej są zielone. Wyrastają z boku łodygi i wydłużają się wraz z wiekiem.
Korzenie nie zniszczą mebli lub paneli, bez problemu mogą leżeć luzem. Jednakże oparty korzeń na ścianie pozostawi swój ślad na farbie. 

Dlaczego monstera wytwarza korzenie powietrzne w naturalnym środowisku?

Lasy tropikalne są naturalnym środowiskiem dla monstery. To tam może osiągnąć potężne rozmiary i swobodnie rosnąć. Ze względu na specyfikę tamtych terenów dostęp do światła jest ograniczony. Każda roślina ukryta pod gęstą koroną drzew szuka choć odrobiny promieni słonecznych. Nie inaczej jest z monsterami. 

Korzenie powietrzne oplatają pobliski pień drzewa, który służy jako ścianka wspinaczkowa. Dzięki temu młode liście monstery są w stanie wychylić się ponad najniższe rośliny i piąć się ku słońcu. W przeciwieństwie do innych roślin, korzenie monstery nie degradują drzew, po których się wspinają. Uprzejmie korzystają z możliwości dotarcia do promieni słonecznych. Jej dziurawe liście ułatwiają przedostanie się słońca do roślin rosnących poniżej.
Drugą funkcją pełnioną przez korzenie nadziemne jest pobieranie wilgoci z otoczenia. W ten sposób monstera ma zwiększony dostęp do wody.

Ponadto korzenie powietrzne monstery ułatwiają rozwój. Te rośliny wyróżniają się fototropizmem ujemnym lub skotropizmem. Działanie tego systemu jest bardzo proste. Młode sadzonki rośliny preferują wzrost w ciemnych miejscach, by pobudzić korzenie powietrzne do odnalezienia drzewa. W ten sposób już od samego początku zapewniają sobie dostęp do wyższych partii lasu, czyli do słońca. 

Różne rodzaje korzeni

Korzenie powietrzne monstery mają swoje 3 typy, które tylko straszą nazwą. Są to:

  • korzenie boczno-podziemne;
  • korzenie nadziemne (powietrzne);
  • korzenie nadziemno-podziemne.

Korzenie boczno-podziemne

Ten typ korzenia jest najbardziej znany wszystkim ludziom. To pospolity korzeń, występujący u praktycznie wszystkich roślin ziemnych. Jego główną rolą jest utrzymanie rośliny w podłożu, pobieranie wody i substancji odżywczych. Ich nazwa „boczne” utarła się przez to, że od boku korzenia głównego wychodzi wiele innych korzeni.

Korzenie powietrzne 

Jak sama nazwa wskazuje, są to korzenie, które dosłownie wiszą w powietrzu, są ponad ziemią. Ich funkcja jest zróżnicowana, w zależności od typu rośliny. W przypadku monster służą do absorbowania większej ilości światła, ale u innych kwiatów, mogą stać się pasożytem dla drzew. 

Korzenie nadziemno-podziemne

Ten rodzaj jest połączeniem poprzedniej dwójki. Początkowo zaczyna rosnąć nad ziemią, by z czasem wrosnąć w jej głąb. Pełni funkcję utrzymywania rośliny w glebie.

Korzenie powietrzne w domu

Gdy monstera zacznie osiągać spore rozmiary, jej niezastąpionym wsparciem będą korzenie nadziemne. To one pozwolą utrzymać ją w pionie. Musisz dać im możliwość owinięcia się wokół palika lub innego przedmiotu. 
Innym zastosowaniem będzie pobieranie wilgoci z powietrza. Traktuj to wyłącznie jako dodatek nawadniający. Nie zaniechaj bezpośredniego podlewania monstery, ponieważ jej podziemne korzenie lepiej radzą sobie z absorpcją wody.
Korzenie powietrzne przydają się do rozmnażania rośliny. To one są wskaźnikiem, który węzeł wybrać do cięcia. Zaleca się, aby ciąć pod węzłami z licznymi korzeniami powietrznymi.

brązowe plamy na monsterze

Monstera – czy można obciąć korzenie powietrzne?

Na ogół nie należy ciąć korzeni nadziemnych monstery. Eliminowanie tego rodzaju korzeni zmniejsza stabilność dużej rośliny. Ma ona mniejsze możliwości wspinania się.
Po pierwsze ciągłe usuwanie ich nie pozwoli liściom na przekroczenie pewnych rozmiarów, tzn. młode liście monstery nie będą mogły w pełni się rozwinąć.
Po drugie, cięcie korzeni otwiera drogę dla bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które zainfekują twoją roślinę. Ryzyko zwiększy się, gdy użyjesz do tego brudnych narzędzi. 

A jeśli konieczne jest skrócenie?

Co zrobić z korzeniami monstery, jeżeli ma ich za dużo i zaczynają czepiać się np. mebli, półek lub są nieestetycznie rozrzucone po podłodze? W takim wypadku możesz je delikatnie przyciąć. Zachowaj przy tym dużo ostrożności. Koniecznie oczyść i zdezynfekuj narzędzie, którego będziesz używał przy cięciu. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo zakażenia monstery.

W jaki inny sposób ukryć wystające korzenie nadziemne?

Cięcie korzeni ma swoich zwolenników i przeciwników. Wersją nieinwazyjną jest zaakceptowanie naturalnych proporcji rośliny. Korzenie nadziemne prędzej czy później się pojawią. Najlepszym sposobem będzie ich tolerowanie. Spróbuj schować je pod dolne liście rośliny. Dzięki nim monstera wypuszcza nowe liście.

Jeśli nie odpowiada ci taka forma, możesz przymocować je do palika. Bez problemu zrobisz to za pomocą miękkiego drutu, florystycznej taśmy lub zwykłego sznurka. Najbardziej elastyczne są młode korzenie. 
Inną opcją jest schowanie ich do doniczki z ziemią. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ mogą zacząć gnić z powodu zbyt dużej wilgotności. Lepszą alternatywą będzie skorzystanie z dwóch doniczek, gdzie w mniejszej będzie rosła monstera, a do drugiej (osłonki) wsadzisz korzenie powietrzne. 

Nie musisz specjalnie troszczyć się o korzenie powietrzne monstery. Pozostawienie im wolnej ręki będzie dla nich najlepszą formą troski.