W internecie znajdziesz wiele odmian monster od zwykłej zielonej, po różnorodne odcienie i plamy żółtego, białego czy zielonego. Natkniesz się także na Monsterę Adansonii oraz Monsterę Monkey Mask. Czy są to te same rośliny? Jak dbać o taką monsterę? Czym się charakteryzują? Przeczytaj o tym!
Monstera Monkey Mask ma liście odmienne od swojej kuzynki Deliciosa. Są mniejsze i mają wyłącznie dziury. To również roślina pnąca, więc wypuszcza dłuższe i poskręcane łodygi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Czy Adansonii różni się od Monkey Mask?
Monstera Adansonii oraz Monkey Mask to ta sama roślina, obu nazw używa się zamiennie. Monstera Adansonii jest częściej wykorzystywana w nazewnictwie botanicznym lub handlowym. Monkey Mask jest zwyczajową nazwą, używaną potocznie. Mówi się, że liście rośliny przypominają twarz małpy, stąd pochodzi to określenie.
W naszym artykule będą występować obie nazwy.
Skąd pochodzi Monstera Adansonii
Tak samo jak Monstera Deliciosa, Monstera Adansonii pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Będąc tam w podróży, spotkasz ją m.in. w Meksyku, Panamie, Kostaryce, Kolumbii, Ekwadorze czy Peru. Monstera upodobała sobie te tereny, ze względu na wysoką wilgotność powietrza, obfitość opadów oraz stabilną temperaturę. Chcąc hodować tę roślinę w domu, musisz odwzorować jak najlepiej takie warunki.
Niektórzy uważają, że dziury, które wykształcają liście, są po to, aby jak najwięcej słońca dostało się w głąb lasu. W ten sposób nie tylko wierzchołek monstery może cieszyć się promieniami słońca, ale także część rośliny ukryta w gąszczu.
Czym charakteryzuje się Monstera Monkey Mask
Całe piękno każdej odmiany monstery to dziury i rozcięcia. Jest to wizytówka tych roślin.
Monstera Adansonii to kuzynka Monstery Deliciosa. Są z tej samej rodziny, mają podobne wymagania uprawne, ale inaczej wyglądają.
Liście Monkey Mask są podłużne i falowane, zdecydowanie mniejsze niż deliciosa. W domowej uprawie nie wykształca rozcięć na brzegach liścia, jedynie dziury. Rozmiar liści zależy od warunków uprawy, najczęściej są wielkości dłoni lub niewiele dłuższe.
Monkey mask to typowe pnącze. Rośnie przy pniach drzew, wije się ku górze, by złapać jak najwięcej światła dla swoich liści. Dorasta maksymalnie do 1 metra. Wypuszcza korzenie powietrzne z łodygi, co usprawnia wspinanie się, stabilizuje roślinę i pobiera składniki odżywcze.
Pielęgnowanie monstery Monkey Mask
Każda monstera ma podobne wymagania pielęgnacyjne. Przestrzegaj ich, a będziesz cieszyć się piękną rośliną w swoim pomieszczeniu!
Podłoże
Podłoże dla monstery to najważniejszy element w pielęgnacji, którego nie możesz zignorować. Przesadzenie do uniwersalnej ziemi, którą kupisz w każdym sklepie, to największy błąd, który szybko zniszczy twoją roślinę. Dlaczego? Zwykła ziemia zatrzymuje w sobie dużo wody, a monstera szybko reaguje na przelanie korzeni, więc liście staną się żółte, a korzenie zaczną gnić.
Gleba dla tych roślin musi być przepuszczalna, to dotyczy każdej odmiany. Najlepsza opcja to zrobienie domowego bigosu, w jego skład wchodzi: ziemia, perlit, keramzyt, węgiel organiczny, kora sosnowa. Wymieszaj niezbędne składniki i dopiero taką mieszankę wykorzystaj podczas przesadzania.
Światło
Aby monstera dobrze wyglądała, musisz odwzorować naturalne środowisko. Rośliny pną się do światła, co oznacza, że w domu musisz zapewnić jej jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Miejsce nie może być zbyt ciemne oraz zbyt jasne.
Zwłaszcza latem zwróć uwagę, gdzie stoi twoja roślina. Mocne i bezpośrednie promienie słoneczne potrafią spalić liście, a nawet całkowicie je zniszczyć.
Ciemny kąt sprawi, że monstera ograniczy swój wzrost, wypuszczane liście będą mniejsze, a nawet przestanie wytwarzać dziury.
Wybierz najlepsze miejsce, które jest dostosowane do twojej rośliny.
Temperatura
W lasach tropikalnych panuje wysoka temperatura, dlatego monstera uprawiana w domu najlepiej czuje się w okolicach 20-29°C. Źle znosi niskie temperatury, marnieje, wypuszcza niewielkie liście, a nawet pojawiają się czarne plamy na liściach.
Podlewanie
Nawadnianie monstery powinno być umiarkowane. Podłoże musi być wilgotne, ale nie mokre. Nadmiar wody powoduje najwięcej problemów z monsterą. Podlewaj ją raz na tydzień w okresie wiosenno-letnim i raz na dwa tygodnie jesienią i zimą. Uprzednio sprawdź wilgotność gleby palcem, patyczkiem lub specjalnym wskaźnikiem. Jeśli patyczek po wyciągnięciu jest suchy, oznacza to, że już czas na podlewanie.
Nawożenie
Monsterę Monkey Mask traktuj tak samo jak resztę zielonych monster, odżywiaj ją raz na dwa tygodnie. Podczas nawożenia zwróć uwagę na ilość składników NPK (azot, fosfor, potas). Azot jest niezbędny do wzrostu liści i działa korzystnie na intensywność zielonego koloru liści. Fosfor jest kluczowy dla rozwoju korzeni. Potas uczestniczy w procesie fotosyntezy.
Dodatkowymi składnikami mogą być mikroelementy w niewielkich ilościach, np. żelazo, miedź, cynk, bor lub mangan.
Pamiętaj, aby stosować nawozy z zaleceniem producenta i zawsze rozcieńczać je z wodą. Zbyt częste i obfite nawożenie nie sprzyja rozwojowi rośliny, prowadzi do wielu problemów. Miej na uwadze, że w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej.
Przesadzanie
Monstera Adanosnii w przeciwieństwie do innych odmian, preferuje nieco ciaśniejsze doniczki. Natomiast nie zmienia się moment, w którym należy przesadzić roślinę. Jeśli korzenie zaczną wyłaniać się z otworów drenażowych, to znak, że powinieneś za to się zabrać.
Za każdym razem użyj świeżej mieszanki podłoża, bogatego w składniki odżywcze i minerały. Zapewnisz w ten sposób stałą odżywkę, którą od czasu do czasu uzupełnisz nawozami.
Jeśli przy przesadzaniu konieczne będzie usunięcie kawałka łodygi lub korzenia, użyj do tego sterylnych narzędzi. Dzięki temu unikniesz zakażenia monstery.
Rozmnażanie
Monsterę najwygodniej rozmnażać z sadzonki. Jest to najskuteczniejszy sposób.
Ważną kwestią, jest wybranie odpowiedniego miejsca. Pooglądaj roślinę i sprawdź, w którym miejscu są węzły i wypuszczone korzenie powietrzne. Utnij łodygę poniżej węzła. Taka sadzonka powinna mieć liść, w ten sposób szybciej zaadaptuje się do nowego miejsca.
Przygotowaną roślinę włóż do naczynia z wodą i poczekaj, aż wypuści nowe korzenie. Dopiero później posadź ją do doniczki z podłożem.
Podpora
Ze względu na charakter rośliny, musisz przygotować jej miejsce, po którym będzie mogła się piąć. Nada się do tego palik z mchu, ponieważ korzenie powietrzne wejdą w podporę, a roślina stanie się stabilniejsza i ukształtowana. Przy pnących się roślinach jest to konieczne, jeśli nie chcesz, aby twoja monstera w nieładzie opadała na podłogę. Wyjątkiem jest trzymanie jej w wiszącej donicy.
Nie od razu monstera będzie współpracować z palikiem. Początkowo musisz przyczepić ją do podpory za pomocą trytytek, taśmy florystycznej lub drutu. Dopiero z czasem, gdy łodyga przyzwyczai się do nowego ułożenia oraz korzenie powietrzne wplotą się, roślina będzie wyglądać efektownie.
Pamiętaj, że palik musi być zawsze wilgotny!
Najczęstsze problemy w uprawie
Monstera Monkey Mask jest wrażliwa zarówno na przelanie, jak i przesuszenie. To stąd najczęściej biorą się problemy w postaci plam na liściach. Dodatkowo mogą pojawić się szkodniki lub choroby grzybowe.
Plamy na liściach
Musisz dobrze zdiagnozować swoją roślinę, aby wiedzieć, skąd wziął się problem oraz jak temu zaradzić. Najczęściej pojawiają się żółte plamy, które są oznaką przelania monstery, zwłaszcza jeśli w donicy nie ma warstwy drenażowej. Natomiast suche i brązowe brzegi świadczą o słabym nawadnianiu.
Szkodniki
Szkodniki najczęściej przychodzą razem z nową rośliną lub pojawiają się, w momencie gdy nieodpowiednio dbasz o monsterę. Są dobrze ukryte i możesz nie zauważyć ich na pierwszy rzut oka. Chowają się w podłożu, pod liśćmi czy na łodydze. Dlatego zwracamy uwagę, aby zawsze dobrze pooglądać nowe i stare roślinki.
Na monsterze zauważysz: wciornastki, przędziorki, wełnowce, mszyce, ziemiórkę, mączniaki lub czerwce. Każdego z wymienionych szkodników pozbędziesz się, ale najpierw musisz rozpoznać, z kim masz do czynienia, aby użyć odpowiednich środków eliminujących.
Choroby grzybowe i infekcje
Choroby i infekcje mają podobny początek tak jak pojawienie się szkodników. Kluczowym elementem jest odpowiednia pielęgnacja. Bez tego masz gwarantowane problemy z uprawą monstery.
Najczęściej występującą chorobą jest grzybowa plamistość liści. Objawia się żółknięciem liści oraz brązową obwódką wokół. Pojawia się, gdy monstera jest często przelewana, ma za ciężką glebę i nie posiada otworów drenażowych. Tu pomoże jedynie usunięcie zainfekowanych liści i kwarantanna rośliny, aby nie rozprzestrzenić zarazy.
Czy monstera jest toksyczna?
Każdy rodzaj monstery jest toksyczny dla zwierząt i ludzi. Odpowiadają za to kryształki szczawianu wapnia ukryte w soku rośliny. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z posiadania monstery w domu. Roślina jest trująca wyłącznie wtedy, gdy będzie się ją gryźć, dlatego zwracaj na nią szczególną uwagę, jeśli masz w domu dzieci lub pupile.
Monstera Monkey Mask jest drugą najpopularniejszą monsterą dostępną w sklepach. Jej nietypowy wygląd przyciąga wzrok, a dzięki swojej formie pnącza, możesz zdecydować, czy chcesz ją zawiesić lub poprowadzić na paliku.