Dlaczego monstera nie ma dziur? Co może być powodem braku rozcięć?

Marlena

Monstera nie ma dziur

Monstera to tropikalna roślina, która dzięki swoim nietypowym dziurom, wygląda zjawiskowo. Ale co jeśli monstera jest pozbawiona wycięć? Co powoduje, że monstera nie ma dziur? Kiedy monstera ma dziury? Dowiesz się o tym z tego artykułu. Przeczytaj go!

Monstera nie ma dziur

Dlaczego monstera ma dziury?

Na pytanie, dlaczego monstera ma dziury, jest kilka odpowiedzi.
Jedną z nich jest stwierdzenie, że zostały wytworzone, aby dostosować się do panujących warunków. W lasach deszczowych stale pada deszcz, który w dużych ilościach nie pełni pozytywnej funkcji. Dzięki dziurom liście nie łamią się, a woda bez problemu spływa w dół.  
Inni uważają, że to przez warunki świetlne. Światło w tropikach jest rozproszone przez gęste kory drzew i padają przypadkowo na dane rośliny. Monstera ma duże liście i ich wcięcia są korzystniejsze pod względem wyłapywania światła. Dodatkowo pozwalają przedostać się promieniom na rośliny rosnące poniżej liści. 

Obie z nich mogą być prawdziwe. A ty co uważasz?

Kwiat monstera bez dziur – czemu monstera nie ma dziur?

Powodów tego zjawiska jest kilka. Główną przyczyną jest postawienie rośliny w miejscu, gdzie nie dochodzi optymalna ilość światła słonecznego. Może się zdarzyć również, że przez nieuwagę kupiłeś inną odmianę monstery niż deliciosa. Dokładnie przeanalizuj swoją monsterę, a wtedy dowiesz się, co sprawia, że monstera bez dziur rośnie w twoim pokoju.

Nieodpowiednie miejsce dla doniczki z rośliną

Kwiat zacznie mieć dziury na liściach przy odpowiednim wyborze miejsca do jej wzrostu. Monstera nie ma dziur, bo nie wytwarza ich w zacienionym stanowisku. Gdy dostarczysz jej dostateczną ilość słońca, czekaj, aż zaczną wytwarzać się atrakcyjne rozcięcia. Rzecz jasna nie od razu się tak stanie. Monstera deliciosa lub inna dziurawa odmiana dopiero z czasem zacznie wyglądać jak z obrazka. Nie możesz w żaden sposób przyśpieszyć rozwoju dziur, chyba że sam je wytniesz, aczkolwiek nie sądzę, żeby to był dobry pomysł :). Ponadto musisz o nią prawidłowo dbać, podlewać, nawozić, przesadzać.

Masz zbyt duże oczekiwania względem tej rośliny


Małe dziecko nie od razu potrafi chodzić, czytać i pisać, wszystkiego musi się nauczyć. Sadzonkę monstery lub jej młody kwiat traktuj jak malucha, który dopiero się rozwija i na wszystko potrzebuje czasu. W początkowych fazach rozkwitu monstera nie ma dziur, ona dopiero rozwija swoje liście. Z wiekiem zacznie ukazywać swoje piękno. To jest test twojej cierpliwości. Najpiękniejsze dziury możesz zobaczyć na starszych okazach. Wtedy liście mogą mieć więcej niż jeden rząd rozcięć. Wygląda to niesamowicie! 

Więc jeśli masz monsterę postawioną w odpowiednim miejscu, która stale wypuszcza sercowate liście bez dziur, to dobry znak i normalne zjawisko. W końcu zaszczyci cię pierwszym rozcięciem.

Dlaczego monstera nie ma dziur

Monstera nie ma dziur, bo posiadasz inną odmianę niż deliciosa, czyli boisigianę

Monstera deliciosa oraz monstera borsigiana są bardzo podobne do siebie. Różnią się wielkością liści, długością międzywęźla, a przede wszystkim brakiem dziur (choć nie zawsze) w przypadku borsigiany. 
Monstera deliciosa jest rośliną o różnorodnych liściach. Niektóre z nich są większe, niektóre mniejsze. Międzywęźla u deliciosy są krótkie, a na liściach widoczne są dziury.
Monstera borsigiana ma liście, które wielkością są zbliżone do siebie, nie ma między nimi tak dużej różnicy. Międzywęźla są długie, roślina jest pnączem. W przypadku dziur sytuacja jest nieco skomplikowana. Zwykła odmiana borsigiany nie będzie miała rozcięć, natomiast jej inny rodzaj, czyli monstera borsigiana variegata może mieć dziury.

Jak odróżnić deliciosę od borsigiany?

Obie monstery trudno rozpoznać we wczesnym okresie rozwoju, są praktycznie identyczne. Różnice zaczynają się z czasem, gdy zauważysz, że liście są pozbawione dziur, a międzywęźla są długie. Ale przecież monstera nie od razu wytwarza dziury i rozcięcia. Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić, dlaczego monstera nie ma dziur, jest zerknięcie na ogonek liściowy przy blaszce. W tym miejscu szukaj falbanek, które monstera deliciosa posiada. Tutaj również obowiązuje zasada, że im starsza roślina, tym lepiej ukształcona. Jeśli ich nie masz, oznacza to, że albo dopiero się tworzą, albo masz inną odmianę kwiatu.

Liść monstery

Dlaczego monstera nie ma dziur? Powody, przez które twoja roślina jak dotąd nie ma rozcięć, zostały wyżej wymienione. Jeśli masz młodą roślinę, daj jej czas, w końcu wytworzy dziury. W innym wypadku zmień jej stanowisko lub sprawdź, czy na pewno posiadasz monsterę deliciosę.

Dodaj komentarz