Przesadzanie monstery w 6 prostych krokach

Marlena

Przesadzona monstera

Przesadzanie monstery jest równie ważne jak i regularne podlewanie oraz czyszczenie liści. Pamiętaj, aby zrobić to zwłaszcza, gdy przynosisz roślinę ze sklepu do domu. Ziemia, w której dotychczas rośnie monstera, zdecydowanie nie nadaje się na dłuższy okres. Kiedy przesadzać monsterę? Jak to zrobić? Sprawdź, co dziś o tym piszemy!

Przyszedł czas na przesadzanie monstery i nie wiesz, jak się za to zabrać? Najważniejsze, abyś miał trochę chęci, wolnego miejsca oraz odpowiednie narzędzia. Reszta pójdzie już z górki!  

Przesadzanie monstery

Kiedy przesadzać monsterę?

Przesadzenie monstery zależy od jej wieku i wielkości. Młodsze okazy lub te o małych liściach mogą być przesadzane raz do roku. Z czasem, gdy roślina podrośnie, wystarczy pamiętać o tym co 2 lata.
Idealny czas na przesadzanie to okres wiosenno-letni, a najlepiej początek wiosny, na przełomie marca i kwietnia. Monstera po zimowej przerwie pięknie zacznie się rozwijać i wypuszczać więcej liści. Coraz więcej promieni słońca zadziała jak najlepszy nawóz. 

Sygnały wskazujące, że już czas na przesadzanie

Minęło już trochę czasu, a ty nadal nie jesteś pewien, czy już powinieneś szykować się do przesadzania? Oto kilka oznak, które świadczą o konieczności przesadzania.
Jeśli twoja monstera straciła kolor, jest wiotka, przestała rosnąć, to znak, że powinieneś pomyśleć o przesadzaniu. Kolejnym, najczęściej występującym znakiem, są wystające korzenie przez otwory drenażowe. Doniczka jest już za mała dla twojej rośliny i korzenie szukają dodatkowego miejsca do rozrostu. Zwróć uwagę także na glebę. Jeśli minął dzień lub dwa od podlewania, a wierzchnia warstwa podłoża już jest sucha lub woda szybko pojawiła się na podstawce, to kolejne zielone światło do przesadzania.
Najczęściej zauważysz wystające korzenie z donicy. Już to wystarczy, abyś pomyślał o zmianie doniczki i gleby dla monstery. 

Monstera deliciosa

Przygotuj narzędzia i roślinę

Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz przygotowane już materiały albo wiesz doskonale, gdzie szybko je dostaniesz (donica, bigos, ostre i zdezynfekowane narzędzia, rękawiczki, palik).
Doniczka powinna być większa o 1 lub 2 rozmiary. To da więcej przestrzeni monsterze. Nie może być zbyt duża, ponieważ wtedy będziesz miał problemy z określeniem kiedy nadszedł czas na podlewanie. Podczas sprawdzania wierzchniej warstwy ziemi, może ci się wydawać, że dziś należy to zrobić, a tak naprawdę wewnątrz jest bardzo wilgotno i dodatkowa porcja wody sprawi, że korzenie zaczną gnić.
Donica koniecznie musi mieć otwory drenażowe! Bez tego ani rusz. Sama warstwa drenażu to za mało. 

Do przesadzania monstery wykorzystuj świeżą mieszankę składników. Bigos powinien składać się m.in. z ziemi, perlitu, wermikulitu, kory sosnowej, węgla aktywnego. Wszystkie składniki wymieszaj w odpowiedniej proporcji, aby uzyskać idealne podłoże dla twojej rośliny. 

Aby usprawnić przesadzanie monstery, delikatnie podlej ją dzień wcześniej. Zdecydowanie łatwiej usuwa się lekko wilgotną ziemię, niż zbitą, suchą i przylepioną do bryły korzeni. 

Przesadzanie monstery krok po kroku

Przesadzanie monstery to nic trudnego. Wystarczy trochę chęci, miejsca i odpowiednich materiałów. 

  1. Przesadzanie zacznij od przygotowania doniczki. Co konkretnie musisz zrobić? Umyć całą donicę, najlepiej mydłem z wodą. Wyeliminujesz w ten sposób możliwość zainfekowania podłoża przez niewidoczne gołym okiem grzyby lub bakterie. 
  2. Ostrożnie wyciągnij monsterę i staraj się nie uszkodzić korzeni. Przy okazji poświęć trochę uwagi palikowi (jeśli dałeś go swojej roślinie), który nie może złamać się podczas tej czynności. 
  3. Delikatnymi ruchami rozluźnij korzenie i jednocześnie usuń starą glebę. Tutaj masz okazję dokładnie pooglądać, co dzieje się w podłożu. Zdrowe korzenie monstery są białe, jeśli zwróciłeś uwagę na wiotkie, pojedyncze czarne egzemplarze, koniecznie usuń je za pomocą sterylnych narzędzi. 
  4. Wsyp na dno donicy trochę bigosu i opcjonalnie możesz dodać warstwę drenażową z wermikulitu czy żwirku. Następnie wsadź przygotowaną roślinę do donicy i zasyp wszystko podłożem. Nie zapomnij ugnieść ziemi i dosypać jej w razie potrzeby. Jeśli tego nie zrobisz, po podlaniu mogą pojawić się korzenie, ponieważ ziemia mocno opadnie.  
  5. Przesadzanie to najlepszy moment na podparcie monstery. Jeśli twoja roślina jest już pokaźnych rozmiarów i wypadałoby jej pomóc, włóż teraz palik do donicy.
  6. Twoja monstera ma pokaźne korzenie powietrzne i chciałbyś się ich pozbyć? Właśnie masz okazję skierować je w dół, aby stabilizowały roślinę w glebie. Ponadto dzięki nim, monstera może pobierać więcej składników odżywczych z podłoża.

Co robić po przesadzeniu?

Wbrew pozorom, przesadzanie jest bardzo stresujące dla roślin. Tak samo jak ich przenoszenie z miejsca na miejsca, zwłaszcza gdy różnica temperatur jest dość duża. Monstera musi przyzwyczaić się do „nowego lokum”. Odstaw ją w poprzednie miejsce. Po wszystkim dość mocno ją podlej i pozwól, aby nadmiar wody ścieknął, by nie dopuścić do przelania.
W przypadku przesadzonych roślin nie należy ich wspomagać odżywką. Ten zakaz obowiązuje przez około 2 miesiące. Dlaczego warto go przestrzegać? Dzięki temu unikniesz problemu z gnijącymi korzeniami.  

Monstera variegata przesadzona do podłoża

Czy warto przesadzać monsterę świeżo po zakupie?

Pierwsze przesadzanie powinno odbyć się zaraz po zakupie, zwłaszcza jeśli monstera została przyniesiona z marketu. Dotychczasowe podłoże nie nadaje się dla tej rośliny. Najczęściej jest to zwykła ziemia, która jest za ciężka, nie ma warstwy drenażowej, może mieć kawałki śmieci, a doniczka zwykle nie nadaje się do uprawy monstery.
Dzięki takiemu wstępnemu przesadzeniu roślina dostanie zastrzyku energii do rozwoju, będzie miała lepszej jakości ziemię, więcej składników odżywczych i więcej miejsca do rozrostu korzeni.

By utrzymać monsterę w dobrej kondycji, nie zapomnij co jakiś czas jej przesadzać. Nie tylko dasz jej więcej przestrzeni, ale także wymienisz wyjałowioną glebę na nową, pełną składników odżywczych i niezbędnych minerałów.

Dodaj komentarz