Nie jest nowością, że rośliny potrafią produkować tlen w naturze. To one odpowiadają za znaczącą część produkowanego tlenu w atmosferze ziemskiej. Czy tak samo zachowują się rośliny hodowane w domu? Co mówią na ten temat badania? Jeśli chcesz znać odpowiedź na te i inne pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Czy monstera potrafi oczyszczać powietrze?
Monstera wpływa na poprawę jakości powietrza, ale w minimalnym stopniu, więc jest to nawet niezauważalne. Badanie przeprowadzone przez zespół NASA z 1989 roku powiodło się, jednakże rośliny były w zdecydowanie innych warunkach, niż mamy na co dzień. W domach powietrze nie stoi w miejscu, ciągle się przemieszcza.
Aby jedna monstera mogła zauważalnie oczyszczać powietrze, musiałaby stać w pomieszczeniu odciętym od okien i jakiejkolwiek wentylacji, a to jest niemożliwe w zwykłym domu czy mieszkaniu. Musiałbyś mieć około 20 dużych okazów, aby powietrze było skutecznie oczyszczane, a najczęściej ludzie mają kilka roślin doniczkowych, mało kto może pozwolić sobie na ogród w domu. Rośliny potrzebują dużo opieki, trzeba o nie dbać i pielęgnować. Niemniej jednak monstery potrafią absorbować dwutlenek węgla z otoczenia i inne szkodliwe związki oraz oddawać tlen, ale jest to subtelne działanie przy jednej roślinie. Nie zmienia to faktu, że wprowadzanie natury do domu niesie ze sobą inne korzyści.
Badania NASA dotyczące oczyszczania tlenu na stacji kosmicznej
Najbardziej znane badania dotyczące oczyszczania powietrza przez rośliny doniczkowe przeprowadził zespół NASA wraz z Associated Landscape Contractors of America ((ALCA), obecnie nazywają się National Association of Landscape Proffesionals (NALP)) w 1989 roku. Próbowali określić sposoby oczyszczania powietrza na stacji kosmicznej i jedną z metod było wykorzystanie roślin doniczkowych. Projekt nazwano Clean Air Study (Badanie Czystego Powietrza).
Co udało się ustalić?
Naukowcy odkryli, że niektóre rośliny doniczkowe naprawdę potrafią oczyszczać powietrze z toksyn, np. tych powodujących raka, takie jak amoniak, formaldehyd i benzen. Najskuteczniejsze okazały się rośliny z dużą ilością liści, ponieważ im więcej liści tym więcej toksyn wchłania roślina.
Od 1989 roku zostały przeprowadzone także inne badania, które również potwierdziły tezę, że niektóre rośliny doniczkowe potrafią oczyszczać powietrze z toksyn, oraz że mikroorganizmy zawarte w podłożu mogą eliminować benzen.
Jaki udział biorą rośliny w produkowaniu tlenu na Ziemi
Już od najmłodszych klas w szkole powtarzają ci, że to rośliny produkują najwięcej tlenu. Ciężko jest dokładnie stwierdzić, jak duży wpływ mają rośliny na jego produkcję, ale można założyć, że to one przyczyniają się do produkcji znaczącej części tlenu atmosferycznego. Największy udział w produkcji tlenu ma fitoplankton. Są to mikroskopijne organizmy żyjące w oceanach i innych zbiornikach wodnych. Równie ważne są lasy Amazonii, które niestety przez działania człowieka ciągle się zmniejszają.
Rośliny są jednym z głównych producentów tlenu na Ziemi przez proces fotosyntezy.
Jak działa proces fotosyntezy?
W trakcie fotosyntezy, rośliny pobierają dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery oraz wodę (H2O) z gleby. W obecności promieni słonecznych przy pomocy chlorofilu przekształcają oba związki chemiczne w tlen (O2) i glukozę (C6H12O6). Tlen jest skutkiem ubocznych tego procesu, dlatego uwalniany jest do atmosfery.
Dlaczego lasy Amazonii są dla ludzi tak ważne?
Najcenniejsze są lasy Amazonii, ponieważ to one odpowiedzialne są za około 6% do 20% całkowitego tlenu na Ziemi. Oczywiście ilość ta uwarunkowana jest rodzajem roślin, warunkami klimatycznymi oraz różnymi etapami rozwoju ekosystemu. Lasy Amazonii są niezwykle cenne dla globalnego cyklu tlenu oraz to dzięki nim możliwe jest zachowanie równowagi ekologicznej i zdrowia naszej planety.
Jakie zalety niesie ze sobą posiadanie roślin w pomieszczeniach?
Pomimo że odkryłeś tajemnice czy monstera oczyszcza powietrze, nie oznacza, że masz pozbyć się jej ze swojego pokoju. Rośliny doniczkowe to warty uwagi dodatek do pomieszczeń, nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne. Posiadanie monstery (lub innej rośliny) wpływa korzystnie na twoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Zalety, jakie wynikają z posiadania roślin:
- Poprawa jakości powietrza – wspomnimy o tym jeszcze raz, monstery poprawiają jakość powietrza, ale w ledwo dostrzegalnym stopniu, zwłaszcza jeśli są malutkie i jest to zaledwie kilka listków;
- Redukcja stresu – przebywanie z roślinami wpływa pozytywnie na zmniejszenie stresu i poprawiają samopoczucie. Przeprowadzono na ten temat wiele badań, np. badanie opublikowane w 2014 roku przez “Journal of Physiological Anthropology” wykazało, że widzenie oraz dotykanie roślin doniczkowych znacznie zmniejsza poziom kortyzolu, który jest odpowiedzialny za stres u ludzi. Ponadto w metaanalizie opublikowanej w “Scientific Reports” w 2019 roku łączącej ponad 100 badań dotyczących obcowania z roślinami, naukowcy potwierdzili, że przebywanie bliżej natury zmniejsza napięcie oraz poprawie zdrowie psychiczne;
- Poprawa koncentracji i produktywności – obecność roślin w biurach czy innych miejscach pracy ma wpływ na koncentrację, kreatywność oraz produktywność pracowników. To sprawdza się także w miejscu nauki w domowym zaciszu. W 2014 roku Uniwersytet w Exeter w Wielkiej Brytanii przeprowadził badanie, w którym wzięto pod uwagę efektywność pracy. Jak się okazało, pracownicy, którzy obcowali z roślinami, byli o 15% bardziej produktywni oraz mieli wyższy poziom koncentracji;
- Regulacja poziomu wilgotności powietrza – przyczynią się do tego zwłaszcza rośliny takie jak monstery, ponieważ w czasie ich pielęgnacji, należy je regularnie zraszać. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu będzie przyjemne, zwłaszcza w sezonie grzewczym;
- Nauka odpowiedzialności – posiadanie monstery czy innej rośliny w domu to odpowiedzialność. Osoby, które dbają o rośliny, muszą je regularnie podlewać, nawozić, przesadzać, przycinać i troszczyć się o nie. Przyczynia się to do rozwoju odpowiedzialności oraz zdolności organizacyjnych.
Podsumowując, monstery potrafią oczyszczać powietrze w pomieszczeniach, jednakże ich działanie jest subtelne, zwłaszcza jeśli roślina jest niewielka a przestrzeń, w której się znajduje, jest duża. Niemniej jednak są inne benefity płynące z posiadania zielonych roślin w swoim domu.