Dlaczego monstera zwija liście? Sprawdź, jak możesz temu zapobiec!

Marlena

Monstery zyskały popularność dzięki swoim oszałamiającym liściom, które przyciągają swoim wyglądem i rozmiarem. Również dzięki nim rozpoznasz, że coś dzieje się z twoją rośliną. Dlaczego monstera zwija liście? Jakie są przyczyny? Jak pomóc takiej roślinie? Dowiesz się wszystkiego z tego artykułu!

Monstera duże liście

Po co monstera zwija liście?

Stan liści monstery wskaże ci, jak czuje się roślina oraz czy czegoś jej nie brakuje. Jeśli liście są piękne i lśniące, możesz mieć spokojną głowę. Prawidłowo dbasz o swoją roślinkę! Natomiast, jeżeli pojawią się na nich jakiekolwiek zmiany, nie ignoruj ich. Zwijanie liści jest kluczowym elementem, który informuje cię, że coś dzieje się z monsterą. Zareaguj natychmiast! 
Poznanie przyczyny zwijania się liści do najprostszych nie należy, ponieważ istnieje wiele powodów, przez które monstera zaczęła się zwijać. Niemniej jednak, dzięki obserwacji i eliminacji poszczególnych czynników, możesz dowiedzieć się, jakich zmian potrzebuje roślina. 

W skrócie monstera zwija liście, gdy musi ograniczyć proces transpiracji (parowania) wody z powierzchni liścia. Aby to nastąpiło, musi zmniejszyć jego powierzchnię, właśnie poprzez zwijanie. Głównym powodem takiego zachowania jest przelanie rośliny, niedostateczna ilość wody, stres cieplny. 

Sposoby zwijania się liści

Zwijanie się liści monstery można podzielić na 3 rodzaje:

  • wewnętrzne zwijanie się liści;
  • zewnętrzne zwijanie się liści;
  • marszczenie.

Wyróżnione sposoby mówią o tym, co dolega roślinie. 
Jeśli zauważysz jeden z wymienionych objawów, nie zwlekaj! Poznaj przyczyny deformowania się liści.

Liście zwijają się do wewnątrz

Liście mogą zwijać się do środka lub w kierunku wierzchołka. Taki rodzaj zwijania określa, że roślina jest nieodpowiednio nawadniana lub zaatakowały ją insekty.

Liście zwijają się na zewnątrz

Zewnętrzne zwijanie się liści również świadczy o nieprawidłowym podlewaniu monstery lub o szkodnikach. Ponadto, w ten sposób może pokazywać, że cierpi na stres termiczny lub brakuje jej ciśnienia turgorowego przez niedostateczne podlewanie. Liście stają się wtedy wiotkie i delikatne.

Marszczenie się liści

Marszczące się i łamliwe liście są oznaką przelania korzeni. Na strukturę liścia wpływa także wilgotność powietrza. Zbyt niski poziom wilgotności powietrza to idealne warunki do osłabienia struktury lub jej zniszczenia, wtedy najczęściej pojawią się brązowe i suche brzegi. 

zwijający liść monstery

przyczyny, przez które monstera zwija liście – jak sobie z tym radzić

Najważniejszą czynnością jest zidentyfikowanie problemu, przez który monstera zwija liście. Sprawdź stan gleby, odpowiednie padanie promieni słonecznych oraz upewnij się, że roślinę nie zaatakował szkodnik lub choroba. Poniżej znajdziesz rozwiniętą listę przyczyn, byś mógł szybciej przywrócić monsterze upragniony wygląd. 

Przesuszenie rośliny

Głównym problemem, który spędza sen z powiek każdemu miłośnikowi monstery, jest nieodpowiednie nawodnienie. Roślina bardzo mocno reaguje na niedomiar wody.
Łatwo zauważyć, że problem dotyczy przesuszenia, ponieważ poza zwiniętymi liśćmi, pojawiły się brązowe i kruche końcówki. Jeśli podniesiesz donicę, będzie ona wyjątkowo lekka. To wystarczający powód, by dodać trochę wody.
Zwijanie się liści jest naturalną obroną na zbyt szybką utratę wody. Monstera ogranicza powierzchnię liścia, dzięki czemu zmniejszy transpirację.

Jak temu zaradzić?

Jeśli chcesz poprawić kondycję swojej monstery, przestrzegaj tych wskazówek:

  • jeśli chcesz ekspresowo pomóc roślinie przez kilka minut mocz korzenie bezpośrednio w wodzie. Następnie wyciągnij ją i poczekaj, aż większość wody spłynie;
  • stale doglądaj czy monstera nie potrzebuje wody. Sprawdzaj wilgotność ziemi za pomocą patyczka lub palca. Nawadniaj ją tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha. Lepiej podlać ją częściej a mniejszą ilością wody, niż doprowadzić do natychmiastowego przelania;
  • wlewaj wodę bezpośrednio na glebę, nie chlap po liściach.

Przelanie monstery 

Monsterę należy podlewać raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie. Jeśli po odczekaniu tego czasu roślina nadal ma wilgotną ziemię, powinieneś ograniczyć jej nawadnianie. Nadmierna ilość wody sprawia, że tlen i składniki odżywcze mają utrudniony dostęp do korzeni. W ten sposób doprowadzasz do degradacji rośliny, w tym do tego, że monstera zwija liście.
Stojąca woda to raj dla grzybów i chorób. Zainfekowane korzenie nie działają prawidłowo i osłabiają monsterę. Innym objawem przelania monstery są pojawiające się plamy na liściach.

Co zrobić z tym problemem?

Prawidłowe podlewanie monstery to klucz do sukcesu. Aby złagodzić i zniwelować objawy przelania należy:

  • przy pomocy palca lub wykałaczki sprawdzać wilgotność ziemi;
  • podlewaj monsterę tzw. metodą naprzemiennego przesuszenia. Polega na tym, że pomiędzy podlewaniem pozwalasz glebie nieco przeschnąć;
  • upewnij się, czy grubość drenażu jest odpowiednia oraz, czy doniczka posiada otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł bez problemu wypływać z rośliny;
  • rozluźnij glebę przy pomocy np. piasku, perlitu, kompostu.

Podlewasz monsterę zanieczyszczoną wodą z kranu

Woda w mieście najczęściej posiada cząsteczki chloru lub fluoru. Nie działają one najlepiej na kondycję monstery, choć służą do oczyszczenia wody z bakterii i zarazków. Cząsteczki oczyszczają glebę ze składników odżywczych, które są pożywieniem dla korzeni. Taka woda zakłóca prawidłowy rozwój monstery, co w efekcie prowadzi do zwijania się liści.

Rozwiązanie problemu

Rozwiązaniem problemu jest:

  • filtrowanie wody z kranu, by pozbyć się zbędnego chloru oraz fluoru lub pozostawienie jej w pojemniku na 24h w celu wyparowania chemikaliów;
  • wymienienie filtru do wody na nowy;
  • częstsza dawka odżywki dla zielonych roślin;
  • kupowanie wody butelkowanej;
  • pozbycie się zniszczonych korzeni;
  • jeśli wspomożenie ziemi odżywkami nie daje efektu, należy przesadzić monsterę do nowej, odżywczej gleby i od razu wyeliminować chlor i fluor z wody;
  • zamiast używać nieodpowiedniej kranówki, lepiej zdecydować się na deszczówkę lub roztopiony śnieg (pozwól mu się roztopić, by zwiększyła się temperatura wody).

Monstera zwija liście przez nadmierne nawożenie

By monstera dobrze się prezentowała, potrzebuje odżywienia. Niemniej jednak większa ilość nawozów wcale nie przyśpieszy procesu wzrostu, wręcz przeciwnie. W ten sposób możesz spalić korzenie i całkowicie ją uśmiercić! 
Jeżeli monstera zwija liście, a na powierzchni ziemi widać biały nalot, to jednoznaczny sygnał, że za mocno dokarmiasz roślinę.

Jak poradzić sobie z nadmiernym odżywieniem?

Sposób jest prosty, wystarczy, że na pewien czas ograniczysz podaż odżywki i przesadzisz roślinę do nowej gleby. 

Stres termiczny i niska wilgotność powietrza

Niska wilgotność powietrza nie służy monsterze. To tropikalna roślina, z tego powodu dobrze czuje się, gdy poziom wilgotności jest stosunkowo wysoki. Jeśli tego nie pilnujesz, liście zaczną się zwijać i marszczyć.
Najgorszą porą dla monstery jest zima, gdy grzejniki szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu i zmniejszają wilgotność powietrza. Liście szybko reagują na tę zmianę i się deformują.

Temperatura również wpływa na stan liści. Optymalnym poziom jest pomiędzy 18°C a 30°C. Zejście poniżej 15°C wiąże się z ryzykiem szoku termicznego, a narażenie na ostre słońce może spalić monsterę.

Co zrobić w takiej sytuacji?

W tym przypadku:

  • upewnij się, że roślina nie stoi blisko kominka, grzejnika i nie ma bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Przenieś ją, jeżeli jest na te czynniki narażona;
  • używaj nawilżacza powietrza w pobliżu monstery;
  • kontroluj poziom wilgotności i temperaturę.

Monsterę zaatakowały szkodniki

Monstery są narażone na atak mszyc, przędziorków, wciornastków i innych robali. Zalegają w donicy i przenoszą się na korzenie, łodygę oraz liście. W ten sposób karmią się składnikami odżywczymi i nie opuszczają rośliny. To drobne owady, które niekiedy trudno zauważyć. 

Jak pozbyć się insektów?

Aby nie zaszkodzić roślinie, najpierw sięgnij po domowe sposoby radzenia sobie ze szkodnikami. Jeśli chemikalia stworzone na bazie tego, co masz w kuchni i łazience nie pomogły, sięgnij po oprysk.

Monstera naturalnie zwija liście 

Nowe liście w większości przypadków są zwinięte. To całkowicie normalne, że dopiero czasem zaczną się otwierać. 

przybliżony liść monstera

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył ci temat, przez które monstera zwija liście. Dowiedz się, co jest głównym powodem takiej sytuacji i pomóż swojej roślinie.

Dodaj komentarz