8 sprawdzonych sposobów, by monstera zaczęła szybciej rosnąć

Marlena

Monstera szybko rosnąca

Jeśli twoja monstera zahamowała swój rozwój, pomóż jej. Upewnij się, że do rośliny dochodzą promienie słoneczne. Jest to najczęstszy powód zwolnienia tempa wzrostu. Jeśli zamiana miejsca nie pomogła, sprawdź, co jeszcze możesz zrobić!

Zadbany liść monstery

Co zrobić żeby monstera szybciej rosła?

Monstera utrzymana w dobrej kondycji szybko się rozwija i nie ma problemów z chorobami. Jeśli zauważyłeś, że przez pewien czas twoja roślina zahamowała swój rozwój, powinieneś sam pobudzić ją do wzrostu. Jest na to kilka sposobów. Najczęściej wystarczy przenieść monsterę do bardziej oświetlonego miejsca. Jeśli to nie wystarczy, użyj innych środków, np. zacznij ją regularnie nawozić i czyścić lub też sprawdź, czy woda w donicy ma dokąd odpływać.

1. Zapewnij roślinie odpowiednią ilość rozproszonego światła

Najlepszą rzecz, jaką możesz zrobić dla monstery, to zapewnienie jej odpowiedniej dawki promieni słonecznych. Monstera potrzebuje rozproszonego światła, które nie spali jej liści. Mocniejsze światło powinno padać na monstery wariegaty, aby miały więcej energii do zmian barwy liścia.
Doniczkę z zieloną monsterą ustaw w najjaśniejszym miejscu w pokoju, gdzie promienie słoneczne nie będą bezpośrednio padać na liście (unikaj parapetów!). Jeśli ciężko znaleźć taki kąt, możesz regulować nasłonecznienie za pomocą firanek lub zasłon. 

2. Podczas podlewania monstery nie doprowadź do przelania korzeni

Przelane korzenie powodują najwięcej problemów z monsterą. Pozostawienie wody w donicy to prosta droga do powstania chorób, grzybów i plam na liściach. Co jakiś czas sprawdzaj, czy woda nie stoi w donicy.
Jej poziom możesz kontrolować:

  • wsyp drenaż jako pierwszą warstwę podłoża;
  • posadź monsterę w doniczce, która posiada otwory wylotowe, aby woda mogła bez problemu wydostać się na zewnątrz;
  • sprawdzaj poziom wilgotności podłoża przed podlaniem;
  • wykorzystaj dodatkową, większą doniczkę lub podstawkę, która zbierze nadmiar wody;
  • nie pozostawiaj stojącej wody w podstawce, wylej ją.

3. Zadbaj o dużą wilgotność powietrza

Monstery to tropikalne rośliny, które w naturze rosną w bardzo wilgotnych miejscach. Odwzorowanie naturalnego środowiska zadziała pozytywnie na jej rozwój. Wilgotność możesz zwiększyć przy pomocy nawilżacza powietrza, który sprawnie rozprasza parę wodną po całym pomieszczeniu lub postaw miskę z wodą niedaleko rośliny.  Woda powoli odparuje, a efekt będzie podobny.
Nie możesz postawić nawilżacza zbyt blisko monstery, ponieważ to zdegraduje liście.

Pielęgnacja monstery

4. Regularnie nawoź monsterę

Nawóz jest niezbędny do dostarczania ważnych składników odżywczych. Zacznij odżywiać monsterę na wiosnę, gdy trwa okres jej aktywnego wzrostu. Zwróć uwagę, czy wykorzystywana odżywka jest bogata w potas, fosfor i azot. Te 3 pierwiastki mają największy wpływ na szybkość wzrostu roślin.

O ile nawożenie jest istotne, tak i nie należy z nim przesadzać. Odżywianie monstery zbyt często, nieodpowiednim nawozem lub złą dawką przyniesie odwrotne efekty od zamierzonych. 

Jaki nawóz wybrać?

Ile roślin, tyle nawozów. Monstera potrzebuje odpowiedniej ilości azotu, fosforu i potasu, by dobrze się rozwijać. 
Możesz wykorzystać nawóz typu 20-20-20. Ma on zbilansowaną ilość składników mineralnych i idealnie nadaje się do przyśpieszenia wzrostu roślin. Nada się również uniwersalny nawóz przeznaczony do roślin zielonych. 
Pierwiastki (azot, potas, fosfor) mogą być także w proporcjach 3:2:1. Trzy miarki azotu, dwie miarki potasu i jedna miarka fosforu. 

Nie odżywiaj monstery większą ilością nawozu „dla szybszego efektu”. Zbyt duża ilość składników niszczy glebę! Zmiana pH i spora ilość soli spowoduje oparzenie korzeni i ograniczy pobieranie wody, a naruszony korzeń jest podatny na infekcję bakteryjną lub grzybiczną. 

5. Wesprzyj swoją monsterę

Monstery w naturalnym środowisku wspinają się po drzewach. Spróbuj zapewnić swojej monsterze ten komfort i pozwól jej wspinać się po czymś. Pomoże to ustabilizować roślinę oraz zabezpieczy pędy przed złamaniem.
Jako podpora nada się każdy przedmiot. Najczęściej wykorzystuje się palik kokosowy. Jest szeroko dostępny, tani i bardzo dobrze się sprawdza. Kupisz go w każdym sklepie ogrodniczym lub internetowym. 

Młody liść monstery

6. Czyść liście monstery!

Liście monstery mają sporą powierzchnię, na której osiada się kurz. Pozostawienie go utrudnia oddychanie, hamuje proces fotosyntezy i zmniejsza ilość pochłanianego światła. Ta często pomijana kwestia wydłuża czasu rozrostu, a wystarczy przetrzeć monsterę raz na tydzień, aby zwiększyć efekty.
Warstwy kurzu pozbędziesz się wilgotną szmatką lub pędzlem. Rób to delikatnie. Jeśli agresywne i szybko zaczniesz wycierać liście, w końcu doprowadzisz do ich uszkodzenia. Regularnie przemywane sprawia, że liście są pełne blasku i szybciej rosną, a przecież do tego dążysz. 

7. Nie zapomnij o przesadzaniu monstery

Przesadzanie monstery jest niezwykle istotne. Roślina z roku na rok staje się coraz większa, korzenie potrzebują więcej miejsca do rozwoju. Należy planować to co 2 lata.
Następna doniczka nie powinna być dużo większa od swojej poprzedniczki. Wybierz donicę, która jest o kilka centymetrów większa, to w zupełności wystarczy.
Pamiętaj, aby dobrać odpowiednie podłoże. Podczas przesadzania wymieszaj nową glebę ze starą.  Kolejnym razem całkowicie wymień ziemię na świeżą, aby roślina mogła pobrać nowe składniki odżywcze.

Skąd wiadomo, że należy już przesadzić monsterę?

Minęło 2 lata, a ty nie jesteś pewien czy już przesadzać monsterę, czy jeszcze nie? Najprościej sprawdzisz to dzięki korzeniom.
Najlepszym znakiem są wystające korzenie z otworów drenażowych. Jeśli zauważysz, że nie są one schowane, to czas, aby kupić nową doniczkę. Zobacz również, czy wystające korzenie formują się wokół donicy. Jeśli tak, to jest to również najwyższa pora przesadzić monsterę.

8. Zdecyduj się na zwykłą monsterę

Monstera variegata, borsigiana czy aurea zdecydowanie przeważają swoim niezwykłym wyglądem nad zielonymi kuzynkami. Niestety, jeśli chcesz posiadać jedną z nich, musisz zaakceptować, że rosną one wolniej niż np. monstera deliciosa.
Zwykła monstera tzn. bez wariegacji rozwija się zdecydowanie szybciej niż odmiany kolorowe. Na wariegację trzeba poświęcić energię, aby zróżnicować barwę liści. Zielona monstera nie musi dzielić energii, aby odmienić swój kolor, całość wykorzystuje do rozwoju liści, łodyg i korzeni.
Zatem, jeśli chcesz w szybkim czasie posiadać dużego potwora, musisz zrezygnować z interesujących cię odmian. 

Jak szybko rośnie monstera?

Aby monstera rozwijała się właściwie, musisz o nią dobrze zadbać. Nie możesz pozostawić jej na pastwę losu. Zdrowa i szczęśliwa roślina w ciągu roku może zwiększyć się o około 60 cm. Średnio po 8 latach osiąga rozmiary do 3 metrów wysokości.
Młode okazy muszą najpierw się zaaklimatyzować. Daj czas swojej monsterze, a odwdzięczy ci się cudownym wyglądem.

Ile liści może rozwinąć?

Na przestrzeni około 2 miesięcy monstera rozwija 2 lub 3 liście. Wszystko zależy od kondycji i zdrowia rośliny. Szybciej rozwija się wiosną i latem, a na zimne sezony zmniejszaj swoją produktywność.

Halfmoon monstera pielęgnacja

Wprowadź te zmiany do swojej rutyny pielęgnacyjnej, a zauważysz znaczącą różnicę w wyglądzie swojej monstery.

Dodaj komentarz