Dlaczego pojawiają się krople wody na liściach monstery

Marlena

Monstera z kroplami wody

Monstera należy do najpopularniejszych roślin doniczkowych. Niekiedy na liściach pojawiają się krople wody. Wiele osób widząc płaczącą roślinę, nie wie co robić, a nawet popadają w panikę. Nie oznacza to, że monstera wymaga dodatkowej opieki. Dlaczego monstera płacze? Sprawdź!

Krople wody na liściach monstery

Dlaczego monstera płacze?

„Płacz” to potoczne określenie, pojawiających się kropel wody na liściach monstery. To całkowicie normalne. Występuje u wielu gatunków roślin, zwłaszcza tropikalnych. Woda na liściach monstery nie świadczy o pogarszającym się stanie rośliny.
W ten sposób roślina pozbywa się cieczy, która posiada także związki mineralne i sole. Wydala je, ponieważ było ich za dużo w donicy. 

Płaczem roślin doniczkowych określa się występujące zjawisko gutacji.

Kiedy monstera płacze?

Gutacja, zachodzi w momencie gdy:

  • zbyt obficie podlewasz monsterę, przy czym roślina nie nadąża z odparowaniem wody;
  • w ziemi jest nadmiar związków mineralnych i soli;
  • wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest bardzo wysoka.

Gutacja a transpiracja wody

Gutacja jest powiązana z transpiracją wody, ale nie jest tym samym. Transpiracja zachodzi, gdy temperatura powietrza jest zbyt wysoka, a woda uchodzi w postaci pary.
Gutacja to pojawiające się krople wody na monsterze. Powstają w wyniku nagromadzenia nadmiaru wody i innych składników.

Czym jest gutacja?

Płacząca monstera dziurawa usuwa nadmiar wody wraz z innymi substancjami, które zgromadziły się w roślinie. Gutacja odbywa się, gdy ciecz nie jest wykorzystywana. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci z korzeni i części nadziemnej, monstera wypycha nadpodaż przez cienkie kanaliki zwane łykiem. Tym samym na powierzchni powstają krople wody w postaci rosy, tzw. płacz.

Na czym polega transpiracja?

Zjawisko transpiracji to parowanie. Rośliny doniczkowe pozbywają się wody, która przedostaje się do powietrza.
Transpiracja to podstawowy proces zachodzący u roślin. Woda zostaje odparowana poprzez aparaty szparkowe, które znajdują się w liściach. Dzięki temu roślina może uregulować poziom wody i soli mineralnych.

Woda na liściach monstery

Dlaczego pojawia się woda na liściach monstery?

Krople wody na monsterze dziurawej powstają, gdy roślina doniczkowa nie może dokonać procesu transpiracji przez aparaty szparkowe. W takim wypadku monstera musi pozbyć się jej w inny sposób.

Na skraju liści zlokalizowane są hydatody, inaczej zwane wypotniki. Woda usuwana jest w postaci kropel, a nie pary. 
Powstawanie kropel wody służy także do schłodzenia monstery. Bez tego procesu roślinie ciężko by było adaptować się do nowych warunków.
Niektórzy uważają, że za sprawą gutacji stoi stres lub nieodpowiednio dostosowane warunki do uprawy monstery. Roślinę łatwo zestresować, np. zmianą podłoża, wielkością doniczki lub przeniesieniem jej ze sklepu do domu. 

Jakie zalety niosą ze sobą krople wody na liściach monstery?

Najczęściej krople wody na liściach monstery dziurawej nie świadczą o pogarszającym się stanie rośliny. Dzięki temu monstera samodzielnie potrafi pozbyć się nadwyżki wody. Ponadto dzięki takiemu zachowaniu, możesz zauważyć, że powinieneś zmienić system podlewania i nawożenia monstery. Korzenie pobierają zbyt dużą ilość wody, co z czasem może doprowadzić do ich gnicia i pojawienia się plam.
Jeśli krople wody mają białą poświatę, musisz ograniczyć odżywianie monstery.

Aby nie doprowadzić do nadmiaru wody i składników odżywczych, kontroluj ich podaż oraz słuchaj swojej monstery, a wszystko będzie w porządku.

Kiedy podlewać monsterę?

Monstera powinna być podlewana raz na tydzień w ciepłe miesiące oraz raz na dwa tygodnie w zimnym okresie. Aby określić, czy możesz nawodnić swoją roślinę, wystarczy, że włożysz palec (lub wykałaczkę) na około 2 cm. Jeśli ziemia będzie sucha, musisz podlać monsterę. W przypadku wilgotnej gleby wstrzymaj się od nawadniania jeszcze kilka dni. 

Co zrobić z wodą na liściach monstery?

Przyczyną gutacji jest nadmierne podlewanie rośliny lub wysoka wilgotność powietrza. Jeśli zauważysz krople wody na liściach monstery dziurawej, nie panikuj, wystarczy wytrzeć wodę z liści i podłogi

Młody liść monstery monkey mask

Woda na liściach monstery nie oznacza, że roślina doniczkowa zaczyna chorować. To normalne zjawisko pozbywania się nadmiaru wody i soli mineralnych. Nie panikuj, po prostu wytrzyj wodę z liści.

Dodaj komentarz