Jaka doniczka dla monstery? Na co musisz zwrócić uwagę przy jej wyborze

Marlena

Mała monstera w doniczce

Wydawać by się mogło, że doniczka jak każda inna i nada się nawet wiadro po kapuście, byleby było miejsce na podłoże i roślinę. Jednak wybór doniczki dla monstery wcale nie jest taki łatwy. Istnieją donice dobre i złe, a niektóre z nich nawet mogą pomóc ci w uprawie tych roślin. Zaciekawiony? Poczytaj dalej!

Doniczkę, jaką wybierzesz dla swojej monstery, ma duże znaczenie. Niektóre z nich pozwalają na przepływanie powietrza, a z kolei inne będą dłużej trzymać wilgoć podłoża. Rodzaj donicy dostosuj do potrzeb rośliny oraz warunków, w jakich ją trzymasz.  

Duży wybór doniczek i roślin

Na co zwrócić uwagę przy wyborze donicy

Dobra doniczka dla monstery powinna odpowiadać tobie oraz roślinie. Dla monstery najważniejsza jest funkcjonalność, a tobie musi się ona podobać i pasować do wnętrza. Idealna donica pozwala dobrze rozwijać się twojej monsterze, ma otwory drenażowe, zapewnia stabilność, zmieści odpowiednią ilość podłoża i ma wystarczająco dużo miejsca dla korzeni. 

Odprowadzanie wody

Najbardziej istotną kwestią przy wyborze doniczki dla monstery jest możliwość odprowadzania wody z podłoża. Monstery źle się czują w zbyt mokrej ziemi, przez to liście zaczynają żółknąć, a korzenie gnić. 

Rozmiar

Rozmiar doniczki jest uwarunkowany wielkością rośliny. Młodym okazom wystarcza mała doniczka, a analogicznie duże monstery potrzebują więcej przestrzeni. Odpowiednia wielkość doniczki pozwoli dobrze rozwijać się twojej monsterze. Zbyt mała lub zbyt duża donica może przysporzyć problemów.
Za mała sprawi, że korzeniom braknie miejsca, przez to zaczną się układać w formę doniczki, będą zbyt ciasno ułożone, a nawet zaczną wychodzić przez otwory drenażowe.
Za duża nie jest przyjazna dla podłoża, ponieważ nie będzie miał wystarczająco dużo czasu na oddanie wody roślinie. W rezultacie wierzchnia warstwa gleby będzie sucha i wydawać by się mogło, że należy podlać roślinę, a wewnątrz korzenie mają dużo wilgoci. W takim przypadku trudno ci będzie oszacować ile i kiedy podlewać monsterę, aby jej nie przelać ani nie ususzyć. 

Stabilność

Monstery potrafią rozrosnąć się do naprawdę potwornych rozmiarów. Niektóre okazy potrafią wyrosnąć na ponad 2 metry i mieć liście na 50 cm. Wraz ze wzrostem, zwiększa się masa, a tym samym obniża się stabilność. W naturze monstery wspinają się po drzewach, a w domowych warunkach potrzebują wsparcia w postaci palika. Niemniej jednak podłoże gra główną rolę, ponieważ zbyt płytko wbita podpora nie udźwignie ciężaru rośliny. Aby uniknąć takiej wpadki, musisz dobrać odpowiednią donicę dla monstery.

Materiał

Materiał, z jakiego jest wykonana donica, również ma duży wpływ na roślinę. Najczęstszym wyborem jest: plastik, szkło, ceramika lub terakota 

Wygląd

Wygląd doniczki zależy od twoich preferencji i wystroju wnętrza. Osobiście uważamy, że monstera deliciosa najlepiej wygląda w jednolitej donicy, która nie skupia na sobie wzroku.

Monstera bez doniczki

Sposób na wybór odpowiedniej wielkości donicy

Jest łatwy sposób, dzięki któremu z łatwością dobierzesz idealny rozmiar donicy dla monstery. Wybierz tę doniczkę, od której odmierzysz odległość około 3 cm (szerokość 2 palców) od korzeni do ścianki po każdej stronie oraz 5 cm od dna do korzeni (¾ długości palca wskazującego).
Jeśli przyszedł czas na przesadzanie twojej rośliny, wystarczy, że doniczka będzie o 1 rozmiar większa, czyli o około 5 cm.

Jaki materiał najlepiej sprawdzi się do uprawy monstery?

Wszystkie doniczki wykonane z konkretnego materiału mają swoje wady i zalety, musisz być ich świadom przy wyborze konkretnego modelu. Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji donic, abyś mógł wszystkiego się dowiedzieć!

Plastikowa doniczka dla monstery

Plastik

Najczęstszy wybór do roślin doniczkowych, monster i nie tylko. Dobrze się sprawdzają, są tanie i lekkie, a przy okazji nie rozbiją się przy pierwszym upadku. 
Dużym plusem plastikowych doniczek są otwory drenażowe. Nie musisz sam ich robić, a nadmiar wody odpływa na podstawkę. 
Ich wadą, a zarazem zaletą jest lekkość, ponieważ plastikowa donica najlepiej sprawdza się przy małych roślinach, jednak z większymi okazami rodzi się problem. Zbyt lekka doniczka z dużą rośliną zacznie się przewracać i będziesz musiał ją ustabilizować lub przesadzić.
Izoluje korzenie od temperatury w niewielkim stopniu, a to może okazać się zgubne przy zbyt niskiej lub wysokiej temperaturze. 

Terakota

Terakota jest bardziej przyjazna dla środowiska niż plastik. Nadaje się w 100% do recyklingu. Zapewnia lepszą izolację dla korzeni, pomaga utrzymać glebę odpowiednio napowietrzoną oraz bez problemu radzi sobie z utrzymaniem dużej rośliny. 
Wadą struktury terakoty jest możliwość pobierania składników odżywczych z podłoża, przez co twoja monstera może stać się przesuszona i słabo odżywiona. Czasem mogą pojawić się białe plamki na ściankach donicy, to sól i minerały z wody, które po prostu osiadły.  

Ceramika

Ceramiczne doniczki to tak jakby połączenie donic z plastiku i terakoty. Bez problemu poradzi sobie z każdym rozmiarem rośliny, dobrze izoluje korzenie, a przy okazji wilgoć nie ucieka z gleby tak szybko. Dużym atutem jest możliwość ogromnego wyboru wśród donic ceramicznych. Tak naprawdę możesz zrobić je samodzielnie na warsztatach lub w domowym zaciszu z niezbędnymi materiałami.
Niestety, wszystko ma swoje plusy i minusy. Ceramiczne donice nie zapewniają tak dobrej przepuszczalności powietrza jak terakota. Podłoże dla monstery w takim naczyniu powinno być dobrze przepuszczalne, lekkie, ponieważ po podlewaniu stanie się mocno wilgotne, a woda długo zostanie w środku.
Ceramiczna doniczka ma kolejny duży minus dla monstery. Mianowicie chodzi o otwory drenażowe, a raczej ich braku. Takie doniczki najczęściej nie mają ani jednej dziurki, która odprowadzi wodę z podłoża, a jest to obowiązkowy element każdej donicy dla monstery! Nie możesz wsadzić monstery do takiego naczynia! Musisz kupić doniczkę z gotowym otworem lub zrobić go sam. Rozwiązaniem może być także użycie ceramiki w formie osłonki, a samą roślinę posadzić w zwykłą, plastikową doniczkę. 

Dlaczego doniczka powinna mieć otwory drenażowe?

Niezależnie jaką doniczkę dla monstery wybierzesz, każda musi mieć choć jeden otwór drenażowy. Jest to istotny aspekt, jeśli chcesz cieszyć się długim życiem swojej rośliny. Nie bez powodu również podłoże dla monstery jest lekkie i przepuszczalne, a na spodzie ma warstwę drenażu. Monstera nie cierpi mieć przelanego podłoża, stojącej wody w donicy, dlatego z pomocą przychodzi warstwa drenażu i/lub otwory drenażowe. Dzięki temu nadmiar wody bez problemu wypłynie i roślina będzie się czuć fantastycznie. Bez takiej drobnostki, jak mała dziurka na dnie donicy, twoja monstera może mieć problemy z gnijącymi korzeniami, pojawią się plamy na liściach i stanie się łatwym celem dla grzybów. 

Doniczka z monsterą

Najlepsza doniczka do monstery, jeśli nie masz ręki do podlewania 

Zdarza ci się przelać monsterę lub wysuszyć jej podłoże na wiór? Jeśli tak, to powinieneś zdecydować się na doniczkę, która pomoże ci uporać się z tym problemem.
Jeżeli masz tendencję do nadmiernego podlewania rośliny, wykorzystaj doniczkę z terakoty, której porowata struktura wchłania wodę, dzięki temu ratuje roślinę przed np. zgniciem korzeni. 

Natomiast, jeśli często zapominasz o nawadnianiu monstery lub jesteś zajętym ogrodnikiem, postaw na plastik lub ceramikę. Te dwa materiały nie oddają tak szybko wody, przez co monstera może stać dłużej bez dodatkowej porcji wody. 

Najlepsza doniczka dla monstery, jeśli stoi w słabo oświetlonym i chłodnym pomieszczeniu

Monstera jako tropikalna roślina najlepiej czuje się w ciepłym i jasnym pokoju z umiarkowanym światłem. Może rosnąć w odwrotnych warunkach, jednakże jej rozwój będzie spowolniony oraz będzie potrzebować mniej wody. Jeśli chcesz uniknąć problemów z korzeniami, zdecyduj się na donicę z terakoty. 

Najlepsza doniczka do monstery, która utrzyma składniki odżywcze

Zdecyduj się na doniczkę z plastiku, jeśli twoja monstera stoi w suchym pomieszczeniu, a poziom składników odżywczych jest dość niski. Monstery uwielbiają być nawożone, a plastik nie wchłonie odżywki, tym samym zostanie jej więcej dla rośliny. W tym przypadku terakota będzie prostą drogą do problemów związanych z niewystarczającym odżywianiem rośliny. 

Najlepsza doniczka dla monstery zwisającej

Monstery takie jak monkey mask (adansonii) czy siltepecana pięknie wyglądają jako zwisający bluszcz. Najlepiej wykorzystaj doniczkę plastikową lub z terakoty (są lekkie)  i powieś ją na grubej linie, co nada nieco boho klimatu twojemu pomieszczeniu. Jeśli po prostu postawisz ją na półce, to dobór materiału będzie uzależniony od innych czynników niż waga.

Monstera w naturze

Jaka doniczka dla monstery będzie najsłabszym wyborem?

We wstępie artykułu wspomnieliśmy, że istnieją doniczki dobre i złe. Zastanawiasz się teraz jak to możliwe, że jakaś doniczka może być złym wyborem, skoro wszystkie spełniają tę samą funkcję. Jak widać, donica donicy nie równa. Jakie doniczki są słabym wyborem?

Doniczka samonawadniająca 

Istnieją doniczki samonawadniające, które są perfekcyjne dla niektórych typów roślin. Jednakże wśród nich nie znajdziesz monstery. O ile te rośliny lubią mieć wilgotne podłoże, to nie mogą mieć go zbyt mokrego. Donice samonawadniające sprawiają, że gleba od spodu jest stale mokra, a to doprowadzi do gnicia korzeni. 

Doniczki płytkie

Płytkie donice najlepiej sprawdzają się między innymi do stworzenia drzewka bonsai. W takiej doniczce system korzeniowy jest płytki i roślina zwykle nie osiąga dużych rozmiarów. Monstera potrzebuje miejsca dla korzeni, bo ta roślina może być kolosalna. 

Jak prawidłowo używać osłonek

Wcześniej mogłeś przeczytać, że ceramiczne doniczki możesz wykorzystać jako osłonki na monsterę. To bardzo dobry pomysł, ponieważ osłonki często prezentują się zdecydowanie lepiej niż zwykła doniczka. Ale są kwestie, których nie możesz pominąć, jeśli się na takie rozwiązanie zdecydujesz. 

Rozmiar osłonki 

Odpowiednia osłonka jest większa o około połowę od rozmiaru doniczki. Wtedy bez problemu wsadzisz i wyciągniesz swoją roślinę, a przy okazji woda będzie mogła odparowywać i się nie skropli w środku. W osłonce możesz ukryć korzenie powietrzne, jeśli nie chcesz ich przycinać, a nie prezentują się zbyt dobrze. Wtedy musisz ją wziąć nieco większą, by mieć przestrzeń dla tych korzeni. 

Podlewanie z osłonką

Aby uniknąć stojącej wody w osłonce, na czas podlewania wyciągnij monsterę i pozostaw na około 30 min, aby wystarczająca ilość wody mogła wsiąknąć w podłoże, a resztę wylej. Dopiero później wsadź ją z powrotem. 

Monstera variegata przesadzona do podłoża

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jaka doniczka dla monstery będzie najlepszym wyborem. Sprawdź, czego oczekuje twoja roślina i działaj!

Dodaj komentarz