Podłoże dla monstery – z czego powinno się składać?

Marlena

Monstera w podłożu

Użycie wyłącznie uniwersalnej ziemi jako podłoża dla monstery to spory błąd, ponieważ ta „czysta” gleba jest za ciężka i nie przepuszcza dobrze powietrza. Z czego powinno składać się podłoże dla monstery? Sprawdź to!

Monstera jest tropikalną rośliną, która pochodzi z lasów deszczowych. Klimat, który tam panuje, jest bardzo ciepły i wilgotny. Przez cały rok utrzymują się duże opady deszczu oraz wysoka temperatura. Mokra gleba w naturalnym środowisku monstery jest normalna i odpowiednia dla jej rozwoju. Domowa uprawa ma odwzorowywać naturalne środowisko, ale powinna być zrównoważona. Gleba nie może być ani za sucha, ani za mokra. Podłoże dla monstery nie może być ciężkie, aby nie doprowadzić do rozwoju zgnilizny korzeni. Dotyczy to monstery deliciosa, adansonii, dubia i wiele innych. 

Przygotowanie podłoża dla monstery

Jaka ziemia do monstery jest najlepsza?

Najlepsze podłoże do monstery jest bogate w składniki odżywcze, lekkie, przepuszczalne, delikatnie kwaśne (pH 5,5–6,5). Powinien znajdować się w nim drenaż (np. w postaci żwirku, perlitu), który pomoże uporać się ze zbyt mokrym podłożem, tym samym zabezpieczy korzenie przed gniciem. 

Odpowiednią mieszankę dostaniesz w sklepie ogrodniczym stacjonarnie lub internetowo. Możesz zrobić ją samodzielnie w domu z łatwo dostępnych składników.

Podłoże dla monstery

Składniki, które znajdziesz w dobrej mieszance ziemi dla monstery

Podłoże dla monstery poza uniwersalną ziemią doniczkową powinno mieć w sobie dodatkowe składniki wpływające pozytywnie na rozwój i wygląd rośliny. Oczywiście elementy mogą występować zamiennie, nie wszystkie muszą wchodzić w skład gotowej mieszanki. 

Składniki używane w podłożu dla monster:

  • uniwersalna ziemia doniczkowa;
  • kompost;
  • perlit;
  • rozdrobniona kora lub kora sosnowa;
  • mech torfowiec;
  • wermikulit;
  • węgiel ogrodniczy.

Cornell Farm opisał procentowy rozkład elementów dla odpowiedniej mieszaniny dla monstery. Według niego należy użyć: 30% ziemi, 40% rozdrobnionej kory, 20% mchu torfowego oraz 10% perlitu wraz ze śladową ilością węgla ogrodniczego. 

Doniczkowa mieszanka dla monstery powinna opierać się na ogólnym schemacie. Ma zawierać: odpowiednią glebę, materię organiczną, elementy poprawiające przepuszczalność gleby. 
Aby stworzyć odpowiednią mieszankę, nie musisz trzymać się wyliczonych i konkretnie wskazanych składników. Stwórz własny przepis, który będzie odpowiadał roślinie. Twoim celem jest zrobienie lekkiego, przepuszczalnego i oddychającego podłoża dla monstery. Trzymając się ogólnego schematu uda ci się wytworzyć doskonały grunt dla rośliny

Wybrane elementy delikatnie zwilż i wymieszaj w dużym wiadrze. Niewykorzystaną ziemię przełóż do szczelnie zamkniętego pojemnika i odłóż na kolejne wykorzystanie. 

Za co odpowiadają konkretne składniki w glebie

Mieszanka gleby może mieć różne składniki. Podczas tworzenia ziemi dla monstery powinieneś mieć świadomość, za co odpowiadają użyte elementy. Świadoma pielęgnacja roślin to klucz do posiadania pięknych i zdrowych okazów. 

Kompost

Kompost to najlepsza domowa odżywka dla roślin. Jest naturalny, świetnie sprawdza się w ogrodzie oraz w doniczkach. W domu lepiej wybrać kompost z odpadków roślin. Odtrącający zapach nie będzie wyczuwalny w całym pomieszczeniu, a mieszanka pobudzi rośliny do wzrostu.

Perlit

Perlit to białe kuleczki, które pomagają utrzymać wilgoć, magazynuje ją. Powstaje w wyniku ogrzewania szkła wulkanicznego w ok. 1000°C. Szkło strzela jak popcorn, jest 13x większe od pierwotnego rozmiaru, przez co jest lekkie i porowate.
Użyj go w stosunku 1:4 (1 miarka perlitu na 4 miarki gleby).

Działanie perlitu:

  • zwiększa przepuszczalność gleby;
  • spulchnia podłoże;
  • jest lekki;
  • utrzymuje wilgoć.

Wermikulit

Wermikulit to małe granulki w brązowym kolorze. Jest naprzemiennie używany z perlitem, choć ich właściwości nieco różnią się od siebie. Nie używaj go zbyt dużo, ponieważ jego struktura mocno chłonie wodę, co może stać się niekorzystne dla korzeni. Wymieszaj go z glebą w stosunku 1:4.

Działanie wermikulitu:

  • pochłania wodę tak jak gąbka;
  • długo utrzymuje wilgoć;
  • oddaje wodę stopniowo;
  • poprawia strukturę ziemi;
  • zwiększa napowietrzenie;
  • przyśpiesza wzrost roślin;
  • wydłuża działanie nawozów.

Mech torfowiec Sphagnum

Mech torfowiec Sphagnum to włóknisty, martwy materiał, który powstał w wyniku rozkładu mchów i innych materiałów roślinnych na terenie torfowiska. Mech Sphagnum kupiony z zaufanego źródła jest specjalnie hodowany do celów ogrodniczych. Dzięki temu produkt jest czysty, pozbawiony chorób, pasożytów i grzybów. Namoczony mech potrafi zwiększyć swoją masę 20-krotnie.

Jest często wykorzystywany jako element podłoża, ponieważ:

  • dobrze chłonie wodę;
  • utrzymuje wilgotność, przy czym nie doprowadza do zgnicia korzeni; 
  • zatrzymuje w sobie składniki odżywcze; 
  • poprawia strukturę gleby i obniża jej pH;
  • nie ulega rozkładowi, może służyć przez wiele lat.

Kora sosnowa

Kora sosnowa oprócz przerzedzenia podłoża zwiększa jego kwasowość. Dla monstery jest idealnym składnikiem do gleby. Jednakże nie przesadzaj z jej ilością. Nadmierna ilość przyniesie odwrotne efekty, niż zamierzałeś.

Zalety korzystania z kory sosnowej:

  • zakwasza glebę;
  • poprawia napowietrzenie;
  • zatrzymuje wodę;
  • rozkłada się, przez co roślina może korzystać z jej składników odżywczych;
  • zmniejsza utratę wilgotności;
  • zwalcza niektóre rodzaje zgnilizny korzeni monstery.

Węgiel ogrodniczy

Węgiel ogrodniczy (węgiel aktywny, biochar, węgiel drzewny) idealnie nadaje się dla roślin takich jak monstera. Uznaje się go za najlepszego pochłaniacza zanieczyszczeń. Możesz go dodać do wody lub wymieszać z podłożem w proporcjach 1:10.

Zalety węgla:

  • poprawia jakość gleby;
  • działa grzybobójczo;
  • pochłania substancje toksyczne, które mogły dostać się przez podlewanie rośliny wodą z kranu;
  • zapobiega powstawaniu zgnilizny i pleśni;
  • wchłania nadmiar wody.

Mieszanki przeznaczone do innych roślin, których nie należy używać jako podłoże dla monstery

Nie bez powodu powstały mieszanki przeznaczone dla konkretnych rodzajów roślin. Zostały one odpowiednio przygotowane pod wymagania danych roślin. Użycie ich jako podłoże dla monstery nie przyniesie pozytywnych skutków. Możesz wykorzystać je jedynie jako niewielki dodatek we własnej mieszance. 

Podłoże dla kaktusów i storczyków

Nie używaj podłoża dla kaktusów. Jest ono przeznaczone dla roślin, które preferują suche stanowisko. Nie magazynują w sobie wody, co dla monstery skończy się uschnięciem i pojawieniem się plam.

Podłoże do storczyków także nie jest dobrym wyborem. Mieszanka dla storczyków szybko wysycha i traci wilgoć, przez co narażasz monsterę na szybką utratę wody i uschnięcie, a pielęgnacja rośliny stanie się czasochłonna. Jeśli jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, aby podlewać monsterę częściej i jednocześnie utrzymywać balans nawodnienia. 

Ziemia kompostowa

Nie decyduj się na używanie czystej ziemi kompostowej. Używanie kompostu jako dodatek jest jak najbardziej doceniane przez roślinę, jednak wybór ziemi kompostowej nie będzie dobrym pomysłem. Jest ona zbyt gęsta i ciężka dla monstery. Powstaje w momencie zakończenia procesu rozkładu kompostu i przypomina glebę.

Podłoże dla monstery

Co się stanie, jeśli użyjesz nieodpowiedniego podłoża do monstery?

Jeżeli monstera zostanie zasadzona w nieodpowiedniej glebie, zacznie wysyłać ci sygnały, że coś jest nie tak. Najczęściej pokaże to na swoich liściach, na których wystąpią różne plamy.
Na ich temat powstał osobny artykuł, który dokładnie opisuje, co oznaczają plamy na liściach monstery. 

Gleba nieprzepuszczalna i ciężka

W przypadku użycia gleby, która sprawi, że korzenie nie będą w stanie oddychać, twoje liście zaczną zmieniać kolor na żółty lub brązowy. Ponadto ciężka gleba zatrzymuje w sobie zbyt dużo wody, tym samym zaczniesz podtapiać swoją roślinę, a korzenie zaczną gnić. To prosta droga do zainfekowania rośliny grzybem, tzw. plamistość liści.

Ziemia nie zatrzymuje w sobie wody

Nie możesz doprowadzić do przelania, jak i całkowitego wysuszenia podłoża. To prosta droga do zabicia swojej monstery. Odpowiednia mieszanka elementów wchodzących w skład gleby powoduje, że roślina nie ma problemu z pobraniem substancji lub z oddychaniem. Dodanie odrobiny składników utrzymującej wilgoć to także błąd. Roślina odwdzięczy się brązowymi liśćmi.

Domowe mieszanki

Sposobów na mieszanie ze sobą poszczególnych składników jest naprawdę wiele. Istotne jest, aby korzystać z elementów, które współgrają z rośliną. Pamięta, aby dodawać drenaż, by korzenie rośliny nie zaczęły gnić.

1. mieszanka 

Do przygotowania kolejnego podłoża potrzebujesz jedynie 3 składników: ziemi, perlitu, mchu torfowego.
Na 2 miarki ziemi wsyp 1 miarkę perlitu oraz 1 miarkę mchu torfowego.

2. mieszanka kory sosnowej

Jedna z mieszanek opiera się na korze sosnowej. Do ziemi dodaj: 4 miarki kory sosnowej, 1 miarkę perlitu oraz 1 miarkę mchu torfowego sphagnum.
Wsyp wszystko do dużego pojemnika i ciągle dodawaj odrobinę wody, aż gleba będzie wilgotna.

3. mieszanka z węglem ogrodniczym

Kolejna mieszanka jest z dodatkiem węgla aktywnego. Do 4 miarek ziemi dodaj 1 miarkę perlitu, 1 miarkę kompostu i troszkę węgla (nie potrzebujesz go dużo). 

Liść monstery wystający z podłoża

Wykonanie własnego podłoża do monstery nie sprawia wielu kłopotów, a stworzenie go na pewno poprawi zdrowie twojej rośliny. Nigdy nie wsadzaj monstery do czystej ziemi doniczkowej.

Dodaj komentarz