Dlaczego warto pozbyć się kurzu z liści monstery? 

Marlena

Czyste liście monstery

Monstera zawdzięcza swoją unikatowość dzięki charakterystycznym liściom z dziurami i rozcięciami. Aby zachować zdrową i dobrze prezentującą się roślinę, należy regularnie czyścić jej liście z kurzu. Istnieje wiele sposobów, by szybko oraz łatwo pozbyć się jego nadmiaru, np. poprzez wykorzystanie miękkiego pędzla, zwilżonej chusteczki, spryskania rośliny wodą z octem itp. Nie potrzebujesz drogich specyfików, aby twoja monstera znów odzyskała swój blask. 

Monstera pokryta kurzem

Czy ważne jest regularne oczyszczanie liści z kurzu?

Pozbycie się nagromadzonej warstwy kurzu z liści monstery to nie tylko zabieg kosmetyczny przywracający błysk roślinie, to także jeden z ważnych etapów pielęgnacji, który pozwoli na utrzymanie rośliny w pełni zdrowia. 
Na blaszce liścia umiejscowione są aparaty szparkowe, które m.in. wspierają działanie fotosyntezy i pobieranie energii ze światła słonecznego. Ponadto kurz hamuje oddychanie czy pobieranie dwutlenku węgla.

Niestety, tak istotna kwestia, jak systematyczne oczyszczanie monstery, jest często pomijana lub zapominana, przez co wielbiciele roślin nie mogą poradzić sobie z marniejącą monsterą.

Zwisający liść monstery

Jak czyścić liście?

Oczyszczanie liści nie musi się kończyć na wytarciu kurzu chusteczką i gotowe. Ten sposób nie zawsze będzie odpowiedni dla każdej rośliny. Jakie są sposoby na czyszczenie liści monstery?

Czystą i zwilżoną ściereczką

Ściereczka doskonale nada się do oczyszczania liści monstery z kurzu. Możesz wykorzystać małą szmatkę, ręcznik kuchenny lub chusteczkę. Przy okazji zwilż je wodą z mydłem, aby efektywniej wykonać pielęgnację.
Ściereczka powinna być wilgotna, ale nie mokra! Nadmiar wody wyciśnij i dopiero wtedy rozpocznij wycieranie lub wykorzystaj butelkę z atomizerem, by zwilżyć ręcznik. 

Pamiętaj, aby ostrożnie przecierać liście, ponieważ łatwo je uszkodzić gwałtownymi ruchami. 

Pędzlem z delikatnym włosiem

Kurz osiadający na liściach monstery sprawia, że roślina staje się matowa, brak w niej urokliwego blasku. Aby szybko i skutecznie sprawić, aby monstera znów nabrała pięknego koloru, wystarczy, że użyjesz pędzla lub szczotki z delikatnym włosiem i sprzątniesz nagromadzoną warstwę kurzu.

Jeśli przetarcie suchym pędzlem nie wystarczy, możesz zwilżyć przedmiot, aby łatwiej pozbyć się kurzu. Włosie pędzla lub szczotki nie może być twarde, ponieważ w ten sposób doprowadzisz do zniszczenia liści. 

Postaw na czyszczenie na sucho

Zdarza się, że dodatkowe zwilżanie liści nie będzie dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji zdecyduj się na suche czyszczenie. Najwygodniej zrobisz to przy pomocy sprężonego powietrza, nada się również sucha chusteczka.
Sprężone powietrze zadziała efektywniej niż chusteczka, z racji, iż bez problemu poradzi sobie z kurzem osiadłym w szczelinach liścia. 

Aby nie naruszyć struktury liścia, staraj się psikać powietrzem z odległości około 10 cm od rośliny. 

Oczyść monsterę pod prysznicem 

Przy dużych roślinach lub z dużą ilością liści czyszczenie każdego elementu jest uciążliwe oraz czasochłonne. Najłatwiej przenieść monsterę z pokoju do łazienki, abyś mógł polać ją wodą i szybko wyczyścić. Unikaj polewania liści zimną wodą, najlepiej sprawdzi się woda w temperaturze pokojowej, ponieważ wtedy zmniejszasz szansę na szok termiczny u monstery. 

Po skończeniu pozwól, by nadmiar kropel spłynął, a następnie odstaw monsterę w pierwotnym miejscu.  

Zanurz monsterę w wodzie

Wcześniejszy punkt mówi o tym, aby polać liście wodą. Tym razem mam na myśli zanurzenie całej monstery w wodzie. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się kurzu, ale także usuniesz szkodniki oraz nadmiar składników z gleby.

Nie napełniaj całego pojemnika z wodą. Weź pod uwagę, że gdy włożysz monsterę, to podniesie się poziom wody.

Monstera bez kurzu na liściach

Jakich produktów używać do oczyszczania liści?

Produkty używane do oczyszczenia liści powinny być delikatne, aby nie naruszyć blaszki liścia, nie przerwać jego tkanki. Warto wykorzystać produkty, które znajdziesz w kuchni lub w łazience, aby niepotrzebnie marnować pieniądze na zbędne środki chemiczne.

Chusteczki nawilżane

Chusteczki nawilżane są bezpieczne dla liści monstery i bez problemu możesz wykorzystać je do pielęgnacji rośliny. Najlepiej wykorzystać te przeznaczone dla dzieci, ponieważ na pewno nie zawierają alkoholu i mają w sobie delikatne detergenty, które nie naruszą struktury liścia. 

Ocet

Ocet również sprawdzi się podczas pielęgnacji monstery, ale nie może być używany bez dodatku wody. Taka mieszanka pozwoli usunąć kurz, którego trudno pozbyć się wyłącznie wodą.
Lepiej sprawdzi się ocet jabłkowy zamiast spirytusowego ze względu na mocny i nieprzyjemny zapach octu spirytusowego.  

Mleko

Kolejnym domowym elementem, który może zostać wykorzystany do usunięcia warstwy kurzu z monstery, jest mleko z wodą. Ta mieszanka nie tylko dobrze pozbędzie się kurzu, dodatkowym benefitem jest odstraszenie szkodników, np. mszyc i chorób grzybowych. 

Oliwa z oliwek

Możesz wykorzystać oliwę z oliwek do oczyszczenia powierzchni liścia, jednak nigdy nie rób tego samym olejem. Czysta oliwa ściągnie kurz, ale także sprawi, że nowa warstwa szybciej się przyklei do liści. Oliwę z oliwek wymieszaj z wodą (2 łyżki oliwy na 1 litr wody) i rozprowadź na roślinie za pomocą szmatki lub butelki z atomizerem.

Olej kokosowy

Nie powinno używać się oleju kokosowego do czyszczenia liści. Jednym z powodów jest zatkanie aparatów szparkowych przez olej, przez co roślina ma utrudnione oddychanie, pobieranie dwutlenku węgla czy przeprowadzanie fotosyntezy.
Niewielką ilość oleju kokosowego możesz wykorzystać jedynie do nabłyszczenia liści.

Skórka z banana

Od kilku lat krąży po sieci informacja, że skórka z banana doskonale zbiera kurz z liści roślin oraz pozostawia je pełne blasku. Oczywiście jest w tym trochę prawdy, niemniej jednak wnętrze banana pozostawia klejącą się warstwę, przez co kurz szybciej nazbiera się na roślinie. Lepszym wyborem jest wykorzystać pozostałości banana jako nawóz, niż do wycierania kurzu.

Kurz na monsterze

Nie zapominaj o tak ważnym elemencie, jakim jest czyszczenie liści monstery. Bez tego roślina staje się matowa i brak w niej życia, jest szara. Sprawdź, które sposoby najlepiej sprawdzą się u ciebie! Musisz także pamiętać o tym, aby odpowiednio podeprzeć swoją monsterę.

Dodaj komentarz