Nawożenie monstery – kiedy to robić?

Marlena

Liście monstery nawożenie

Nawożenie monstery jest równie istotne co jej podlewanie. Nie możesz zaniechać tej czynności, zwłaszcza w okresie najintensywniejszego wzrostu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź ten artykuł!

Odżywiona monstera w doniczce

Dlaczego nawożenie monstery jest tak istotne?

Nawóz pobudza monsterę do wzrostu. W trakcie fotosyntezy roślina przekształca energię słoneczną w energię niezbędną do zakwitnięcia, a dodatkowe składniki odżywcze zwiększą efektywność tego procesu. Nawóz wystarczy dodać do podłoża lub regularnie podlewać roślinę wodą z dodatkami. Na rynku ogrodniczym znajdziesz różnorodne nawozy pod wieloma postaciami, m.in. w granulkach, płynie, proszku.

Monstera uprawiana w domowych warunkach zachowuje się całkowicie inaczej niż egzemplarze rosnące w naturze. Na zewnątrz roślina jest podlewana wodą deszczową, która sama w sobie posiada więcej elementów odżywczych niżeli woda z kranu. Ponadto naturalna gleba w porównaniu do doniczkowej jest o wiele bardziej złożona i cyklicznie się odnawia.
Gotowa ziemia przeznaczona do uprawy roślin domowych traci swoje wartości odżywcze po 6-12 miesiącach. Składniki zawarte w ziemi są stale wyciągane przez roślinę, dlatego po pewnym czasie podłoże stanie się wyjałowione. Regularne nawożenie monstery sprawi, że w glebie wciąż będą odżywcze cząsteczki.

Monstera potrzebuje nawozu, tak samo, jak człowiek potrzebuje witamin. Istnieje 17 najważniejszych składników, które mają bardzo duży wpływ na wygląd i zdrowie twojej rośliny.
Wśród nich, monstera pobierze 3 składniki z powietrza oraz z dwutlenku węgla, jest to: wodór, tlen i węgiel. Pozostałe 14 elementów powinny być dostarczane do podłoża.
Najistotniejsze są makroelementy, których roślina potrzebuje najwięcej. Należy do nich: azot, wapń, potas, magnez, siarka oraz fosfor. Ważne są również mikroelementy, to: żelazo, mangan, cynk, chlor, bor, miedź, molibden oraz śladowa ilość niklu. 

Kiedy nawozić monsterę?

Monstera przez całe swoje życie zużywa składniki odżywcze, co sprawia, że liście, łodyga i korzenie są zdrowe i silne. Jeśli chcesz zapewnić długowieczność swojej roślinie, nawożenie monstery będzie niezbędnym elementem podczas uprawy. 
Okres najintensywniejszego wzrostu dla monstery przypada na czas wiosenno-letni. To najlepsza pora na wsparcie swojej rośliny, ale jak często nawozić monsterę? Rób to 1 lub 2 razy w ciągu miesiąca. W chłodniejsze dni (od października do marca) monstera przechodzi w stan spoczynku, nie należy jej wtedy nawozić. W tym czasie dostarczany nawóz nie będzie skutecznie przetworzony przez roślinę, co w efekcie często doprowadza do uszkodzenia, a nawet spalenia korzeni.

Odpowiednio nawożona monstera to szczęśliwa roślina. Dodatkowe składniki odżywcze sprawiają również, że kwiat lepiej radzi sobie w walce z  różnymi chorobami i szkodnikami.

Monstera nawożenie rośliny

4 oznaki świadczące o tym, że musisz kupić nawóz do monstery

Jeśli monstera ma niewystarczającą ilość składników odżywczych, odbije się to na jej wyglądzie i zdrowiu. Po tym poznasz, że musisz zakupić nawóz do monstery:

Monstera przestała rosnąć

To pierwszy czynnik wskazujący na niedostateczne odżywienie monstery. Początkowo roślina spowolni swój wzrost, aż w końcu całkowicie go zahamuje.
Pamiętaj, że w okresie jesienno-zimowym, monstera przechodzi w stan hibernacji, co automatycznie spowolni jej rozwój. Nie powinno cię to niepokoić, jeśli w tym czasie wolniej się rozwija. W tym przypadku nie brak jej składników odżywczych, to naturalny proces. Jeśli jej wzrost nie przyśpiesza po zimnych miesiącach, powinieneś zacząć nawozić roślinę. 

Na liściach pojawiają się plamy

Plamy na liściach wskazują na różne nieprawidłowości. Nie ignoruj żadnego przebarwienia pojawiającego się na twojej roślinie. Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę, najpierw sprawdź powód powstania przebarwienia, a dopiero potem zacznij je eliminować. W wyniku nieodżywienia często spotykane są: żółte liście; suche i kruche brzegi; na liściach mogą pojawić się czarne, brązowe lub jasne plamy;

Liście monstery są nienaturalnie skręcone

Skręcone liście powinny kojarzyć się z nowym listkiem, który niedawno pojawił się na roślinie. Takie zjawisko jest normalne i świadczy o dobrej kondycji rośliny. Niemniej jednak gdy zaczynają się skręcać liście dojrzałe i rozwinięte, powinieneś na to zareagować. Roślina zaczyna się zwijać, gdy jest niedożywiona i oszczędza ilość przekazywanych składników.

Roślina nie wytwarza rozcięć i dziur

Całe piękno monstery tkwi w jej dziurawych liściach. Młode okazy muszą z czasem je wykształcić. Problem zaczyna się, gdy twój liść od bardzo dawna nie wytworzył żadnej dziury. Powodem takiego zachowania może być słabe nawożenie monstery, czyli niedostateczna ilość substancji odżywczych w glebie, przez co roślina nie ma energii na wytworzenie dziur i rozcięć.

Czym nawozić monsterę?

Istnieje wiele możliwości nawożenia monstery, możesz wykorzystać: kompost, nawóz syntetyczny, nawóz granulowany, nawóz o spowolnionym działaniu. Musisz sam znaleźć najlepszą opcję dla swojej rośliny, aby miała zapewnione idealne warunki do rozwoju.
Coraz popularniejszą opcją staje się korzystanie z nawozów ekologicznych i naturalnych (kompost i odlewy z robaków). Jest to najlepszy wybór odżywiania roślin z uwzględnieniem troski o środowisko. 

Nawóz sztuczny

Nawożenie monstery za pomocą sztucznych nawozów jest świetnym rozwiązaniem. Takie odżywianie jest tanie i efektywne. Wystarczy wymieszać odpowiednią ilość nawozu z wodą.
Nigdy nie używaj nawozu prosto z butelki, zniszczysz swoją monsterę zbyt dużym stężeniem składników!
Zwróć uwagę na proporcję składników zawartych w nawozie. Najważniejsze 3 elementy to: azot, fosfor i potas. Na opakowaniach często spotkasz oznaczenie N-P-K, np. 5-10-15 (5% azotu 10% fosforu i 15% potasu) reszta składników to mikro- lub makroelementy.
Dla monstery najlepszą proporcją będzie 3-1-2 lub 20-20-20. Taka mieszanka w pełni pobudzi monsterę do wzrostu i sprawi, że roślina będzie prezentować się nieskazitelnie. 

Kompost

Kompost jest najlepszym nawozem dla każdej rośliny. Jest w 100% naturalny, a na dodatek nie może uszkodzić korzeni. Bez problemu zrobisz go z resztek jedzenia. Najlepszą opcją jest stworzenie własnego, niewielkiego kompostownika. Ciepło i rozkład jedzenia zostaje przeobrażone w bogate nawozy naturalne. Dzięki temu nie zmarnujesz już ani kawałka jedzenia.
Kompost jest bezpieczny i prostu w użytkowaniu, nie musisz go nawet rozcieńczać. Wystarczy wyłożyć go pod roślinę lub wymieszać z glebą. 

Odlewy z robaków

Odlewy z robaków, tak jak kompost, są w 100% naturalnym nawozem, który świetnie współgra z monsterą. Bez problemu przygotujesz go w domu, ale jeśli nie masz czasu lub nie chcesz mieć do czynienia z robakami, możesz poszukać odlewów w sklepach ogrodniczych. Istnieją 2 sposoby korzystania z tej substancji. 

  1. Odlewem posyp po powierzchni gleby lub wmieszaj go w nią. 
  2. „Herbata z robaków”. Zrobisz ją poprzez zalanie wodą odlewów z robaków i pozostawisz na całą noc do namoczenia. Dzięki temu otrzymasz wyciąg bogaty w składniki odżywcze oraz pożyteczne bakterie. Nie musisz rozcieńczać go przed zużyciem. 

Przenawożenie monstery

Monstera może cierpieć z powodu braku nawozu, jak i jego nadmiaru. Jedna i druga sytuacja nie wpływa pozytywnie na zdrowie i wygląd rośliny. Podczas pielęgnacji monstery musisz zachować odpowiedni balans.
Z powodu przenawożenia korzenie mogą zostać zdegradowane, a to szybko prowadzi do obumarcia rośliny. Dzieje się tak, ponieważ korzenie nie są w stanie pobrać wody nawet z wilgotnego podłoża.

Skutki nadmiernego nawożenia monstery objawiają się na liściach, często ich końcówki stają się brązowe. Innym, dość popularnym znakiem, jest pojawienie się białej, kredowej substancji na wierzchu liści. To nagromadzone sole i substancje odżywcze, które musiały się ulotnić.
Jeśli uważasz, że dodałeś za dużo nawozu lub twoja roślina wysyła sygnały, które o tym świadczą, musisz przepłukać glebę monstery. Takie działanie wypłucze nadmiar odżywki i zapobiegnie dalszym szkodom. Dobrym działaniem będzie również wymiana gleby na nową.

Monstera przed nawożeniem

Nawożenie monstery to istotna kwestia, o której nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz wyhodować silną i piękną roślinę. Podczas pielęgnowania monstery, nie zapomnij o zachowaniu równowagi w tym, co robisz. 

 

Dodaj komentarz