Monstera Variegata charakterystyka i naświetlanie rośliny

Monstera Deliciosa Variegata jest najbardziej pożądanym gatunkiem wśród miłośników tych roślin. Jej wygląd jest oszałamiający i wyjątkowy. Jednak, aby cieszyć się jej prawdziwym pięknem, musisz o nią odpowiednio zadbać. Pielęgnuje się ją podobnie jak inne monstery, nie ma w tym nic skomplikowanego. Z tym że ten rodzaj monster potrzebuje odpowiedniego naświetlenia, by pokazać swoje ukryte piękno.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji monstery Variegata? Przeczytaj dalszą część artykułu!

Monstera Variegata z dużymi liśćmi

Spis treści

Czy Monstera Variegata występuje w naturze? 

Monstera Deliciosa Variegata występuje w naturze, ale nie jest w stanie przeżyć. Jest to spowodowane przez mutację, która ogranicza wydajność fotosyntezy. Widoczne białe plamy na liściach i łodygach są miejscem, gdzie nie zachodzi fotosynteza niezbędna dla rozwoju rośliny. Monstera Variegata przetrwa wyłącznie w warunkach hodowlanych. 

Charakterystyka ekskluzywnej rośliny

Monstera Variegata swoim ubarwieniem wyróżnia się wśród innych roślin swojego gatunku. Na jej liściach widoczne są jasne plamki, cętki, które powstały w wyniku mutacji. To unikalne zabarwienie spowodowane jest brakiem zielonego pigmentu (chlorofilu) w poszczególnych komórkach rośliny.
Monstera Variegata ma różne odcienie wybarwionych miejsc: białe, kremowe, żółte, a nawet jasnozielone. Ponadto ma 3 typy plam: ziarnisty, cętkowy oraz miejscowy.

2 rodzaje umiejscowienia plam na liściu

Poza różnymi typami plamek monstera ma także różnorodną charakterystykę umiejscowienia ich na swoich liściach. Wyróżnia się mutację marmurkową oraz strefową.

 • Mutacja marmurkowa – plamy na liściach są niewielkie, jasne i ciemniejsze, przy czym są rozłożone dość równomiernie na całej powierzchni;
 • Mutacja strefowa – ten rodzaj wyróżnia się dużymi jasnymi plamami, często występuje wraz z mutacją marmurkową. Nie jest to równomierne i symetryczne, miejscami widać więcej bieli w postaci dużych plam, a obok zauważysz delikatny marmurek.

Rodzaje Monstery Variegata

Rodzajów wariacji monstery z jasnymi przebarwieniami jest kilka. Najbardziej popularną odmianą jest monstera variegata. Poza nią występuje także:

   • Monstera „Albo Borsigiana” – to również jedna z bardziej popularnych odmian tego gatunku. Jej liście mogą być częściowo białe (half moon) lub całkowicie pozbawione chlorofilu (full moon). Najczęściej nie osiąga kolosalnych rozmiarów;

   • Monstera „Thai Constellation” – jej nazwa nie jest przypadkowa. Jasne plamki (białe lub kremowe) przypominają konstelacje gwiazd. Najprawdopodobniej pierwotnie została zmodyfikowana w Tajlandii, gdzie wywołano ograniczoną produkcję chlorofilu w niektórych miejscach. Jej rozmiar może sięgać kilku metrów wysokości;

   • Monstera „Mint Variegata” – ten rodzaj wyróżnia się zabarwieniem liści w kolorze naturalnej mięty, a przy okazji posiada charakterystyczne jasne plamy. Ciężko ją dostać, ponieważ jest dość świeżym gatunkiem. Niekiedy jest nazywana miętową monsterą;

   • Monstera „Aurea” – bardzo charakterystyczna. Jej liście mają złoto-zieloną barwę, wyróżniają się na tle innych roślin. Plamy najczęściej są niewielkie, przybierają kolor żółty. 

  Pielęgnacja monstery variegata

  Pielęgnacja monstery variegata nie różni się zbyt wiele od pielęgnacji* zwykłej monstery deliciosa.
  Główna różnica pomiędzy tymi gatunkami jest intensywność padającego światła. Monstera variegata ze względu na swoją modyfikację musi mieć więcej światła.

  Naświetlenie

  Monstera variegata potrzebuje zdecydowanie więcej światła niż jej pospolita siostra. Jeśli nie zadbasz o odpowiednie naświetlenie, twoja monstera variegata nie pokaże swoich charakterystycznych plam.
  Wybierz miejsce z dużą ilością rozproszonego światła. Ustaw roślinę od strony wschodniej lub zachodniej. Najlepsze jest kilkugodzinne dostarczanie światła wczesnym porankiem lub wieczorem, gdy słońce zachodzi. 
  Zrezygnuj z parapetu południowego. W ten sposób narazisz monsterę na mocne i bezpośrednie promienie słoneczne! Doprowadzi to do poparzenia liści, co skutkuje niechcianymi przebarwieniami, które z czasem zamienią się w czarne plamy

  Naświetlanie lampą UV

  Aby białe plamy pokryły całego liścia, wykorzystuje się lampę UV. Sztuczne światło UV jeszcze lepiej radzi sobie od zwykłych promieni słonecznych. Jest ono intensywniejsze, a przy tym nie przepali liści. Dzięki temu możesz uzyskać w pełni białe liście swojej monstery.
  Wybierz lampę o mocy 50-80W i skieruj ją w stronę rośliny z odległości około 30 cm. Im mocniejszą żarówkę wybierzesz, tym dalej musisz ją umieścić, by światło nie zdegradowało rośliny.

  Szczegółowy opis dbania o monsterę.

  Liść monstera

  Cena

  Szukając monstery variegata w różnych sklepach, w internecie czy na portalach społecznościowych spotkasz się z dość sporą ceną za jedną sadzonkę lub niewielką roślinę.
  Cena niewielkiej sadzonki monstery variegata waha się w okolicach 200-300 zł.
  Za nieco większą roślinę z kilkoma liśćmi musisz zapłacić od 500 do 700 zł.
  Najdroższe są zdrowe i dobrze rozwinięte rośliny. W tym przypadku na jeden egzemplarz musisz przygotować kilka tysięcy złotych.

  Dlaczego tak dużo kosztuje?

  Cena roślin uwarunkowana jest wieloma kwestiami, jedną z nich jest pospolitość i łatwość uprawy. Monstery variegata nie da się uprawiać z nasion. Niemożliwe jest, aby roślina przekazała swoje wyjątkowe cechy poprzez nasiona. Ten gatunek można rozmnażać wyłącznie przez podział starych roślin.
  Ponadto posiadanie tej rośliny wiąże się z prestiżem. Posiadanie tak ekskluzywnej monstery w swojej kolekcji jest dla niektórych miłośników roślin czymś wyjątkowym.

  Monstera variegata to wyjątkowa, kolekcjonerska roślina, za którą musisz sporo zapłacić, aby posiadać ją na swojej półce. Abyś mógł cieszyć się wspaniałymi przebarwieniami na liściach, musisz zadbać o prawidłowe naświetlenie i przestrzegać zasad pielęgnacji.