Monstera Variegata – charakterystyka i naświetlanie rośliny

Marlena

Monstera variegata

Monstera Deliciosa Variegata jest jednym z bardziej pożądanym gatunkiem wśród miłośników tych roślin. Jednak, aby cieszyć się jej prawdziwym pięknem, musisz o nią odpowiednio zadbać. Pielęgnacja nie różni się zbyt wiele, ale musisz zapewnić jej odpowiednie naświetlenie, nawóz, nawodnienie, glebę. Pielęgnuje się ją podobnie jak inne monstery, nie ma w tym nic skomplikowanego.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji monstery Deliciosa Variegata? Przeczytaj dalszą część artykułu! 

Monstery variegaty z palikiem

Czy Monstera Variegata występuje w naturze? 

Monstera Deliciosa Variegata może wystąpić w naturze, ale nie jest w stanie przeżyć. Dlaczego? Jest to spowodowane przez mutację, która ogranicza wydajność fotosyntezy. Widoczne białe plamy na liściach i łodygach są miejscem, gdzie nie zachodzi fotosynteza niezbędna dla rozwoju rośliny. Monstera Variegata przetrwa wyłącznie w warunkach hodowlanych. 

Charakterystyka rośliny monstera variegata

Monstera Variegata zdecydeowanie wyróżnia się swoim ubarwieniem wśród innych roślin tego gatunku. Na jej liściach widoczne są jasne plamki, cętki, które powstały w wyniku mutacji. To unikalne zabarwienie spowodowane jest brakiem zielonego pigmentu (chlorofilu) w poszczególnych komórkach rośliny, który to odpowiada za zielone ubarwienie monster i innych roślin.
Monstera Variegata ma różne odcienie wybarwionych miejsc. Najczęściej są białe i kremowe, ale występują też żółte, a nawet jasnozielone.

Rodzaje plam na liściu

Poza różnymi typami plamek monstera ma także różnorodną charakterystykę umiejscowienia ich na swoich liściach. Wyróżnia się mutację marmurkową oraz strefową.

Mutacja marmurkowa

Plamy na liściach są niewielkie, jasne i ciemniejsze, przy czym są rozłożone dość równomiernie na całej powierzchni

Mutacja strefowa

Ten rodzaj wyróżnia się dużymi jasnymi plamami, często występuje wraz z mutacją marmurkową. Nie jest to równomierne i symetryczne, miejscami widać więcej bieli w postaci dużych plam, a obok zauważysz delikatny marmurek.

Rodzaje Monstery Variegata

Rodzajów wariacji monstery z jasnymi przebarwieniami jest kilka. Najbardziej popularną odmianą jest monstera variegata. Poza nią występuje także:

  • Monstera „Albo Borsigiana” – to również jedna z bardziej popularnych odmian tego gatunku. Jej liście mogą być częściowo białe (half moon) lub całkowicie pozbawione chlorofilu (full moon). Najczęściej jest niewielka;
  • Monstera „Thai Constellation” – jej nazwa nie jest przypadkowa. Jasne plamki (białe lub kremowe) przypominają konstelacje gwiazd. Najprawdopodobniej pierwotnie została zmodyfikowana w Tajlandii, gdzie wywołano ograniczoną produkcję chlorofilu w niektórych miejscach. Jej rozmiar może sięgać kilku metrów wysokości;
  • Monstera „Mint Variegata” – ten rodzaj wyróżnia się zabarwieniem liści w kolorze naturalnej mięty, a przy okazji posiada charakterystyczne jasne plamy. Ciężko ją dostać, ponieważ jest dość świeżym gatunkiem. Niekiedy jest nazywana miętową monsterą;
  • Monstera „Aurea” – bardzo charakterystyczna. Jej liście mają złoto-zieloną barwę, wyróżniają się na tle innych roślin. Plamy najczęściej są niewielkie, przybierają kolor żółty. 
Czysty halfmoon vareigata

Pielęgnacja monstery variegata

Pielęgnacja monstery variegata nie różni się zbyt wiele od pielęgnacji zwykłej zielonej monstery deliciosa. Nadal należy pilnować się z ilością wody, mieć odpowiednio przygotowane podłoże i przesadzać gdy jest to konieczne.
Główna różnica pomiędzy tymi gatunkami to intensywność padającego światła i inna proporcja składników odżywczych w nawozie. Monstera variegata ze względu na swoją modyfikację musi mieć więcej światła oraz więcej azotu, by wykształcić białe plamy. 

Naświetlenie

Monstera variegata potrzebuje zdecydowanie więcej światła niż jej pospolita siostra. Jeśli nie zadbasz o odpowiednie naświetlenie, twoja monstera variegata nie pokaże swoich charakterystycznych jasnych plam.
Wybierz miejsce z dużą ilością rozproszonego światła. Ustaw roślinę od strony wschodniej lub zachodniej. Najlepsze jest kilkugodzinne dostarczanie światła wczesnym porankiem lub wieczorem, gdy słońce zachodzi.

Zrezygnuj z parapetu południowego. W ten sposób narazisz monsterę na mocne i bezpośrednie promienie słoneczne! Doprowadzi to do poparzenia liści, co skutkuje niechcianymi przebarwieniami, które z czasem zamienią się w czarne plamy.
Wyjątek stanowi okres zimowy, gdy słońce nie jest aż tak mocne. W tym czasie możesz pozwolić, by zimowe promienie mogły bezpośrednio padać na twoją roślinę. 

Naświetlanie lampą UV

Aby białe plamy pokryły całego liścia, wykorzystuje się lampę UV. Sztuczne światło jeszcze lepiej radzi sobie od zwykłych promieni słonecznych. Jest ono intensywniejsze, a przy tym nie przepali liści. Dzięki temu możesz uzyskać w pełni białe liście. Wspomagając się lampą UV, zapobiegasz regresowi, czyli powrotu monstery do zwykłych, zielonych liści. Jednorazowy regres może wpłynąć na dalszy rozwój rośliny i już nigdy więcej nie pokaże białych plamek.
Wybierz lampę o mocy 50-80W i skieruj ją w stronę rośliny z odległości około 30 cm. Im mocniejszą żarówkę wybierzesz, tym dalej musisz ją umieścić. Mimo wszystko nawet sztuczne promienie UV mogą zaszkodzić twojej roślinie. 

Nawadnianie

Nawadnianie to zmora wielu miłośników roślin, zwłaszcza tych początkujących. Nie ma co się dziwić, bo nieumyślne przelanie lub wysuszenie podłoża źle kończy się dla monstery.

Zatem skąd wiadomo kiedy i jak dużo wody należy dostarczyć? Przed każdym podlaniem sprawdzaj dokładnie glebę. Jeśli wierzchnia warstwa jest nadal wilgotna, powstrzymaj się od podlewania. Gdy czujesz pod palcami, że ziemia jest już sucha, podlej monsterę i poczekaj, aż nadmiar wody wypłynie na podstawkę. Następnie wylej to co zostało i powtarzaj czynność średnio co tydzień.
Główną rolę w podlewaniu pełni nie tylko ilość wody, a otwory drenażowe w donicy. Bez nich masz prostą drogę do przelania korzeni i pojawienia się grzyba, plam lub szkodników. 

Nawożenie 

Odżywka do monstery variegata kompletnie różni się od nawozu dla zwykłej monstery deliciosa. Variegata ze względu na charakterystyczne białe plamy, wytwarza mniej chlorofilu, który jest odpowiedzialny za zielony kolor u roślin.
Do nawożenia monstery variegata wybierz odżywkę dla roślin kwitnących lub o ozdobnych liściach. Czym różni się taki nawóz? Składniki zostają te same, ale zmienia się ich zawartość. Taka odżywka ma mniejszą zawartość azotu, a to on wpływa na wytwarzanie chlorofilu, który niekoniecznie jest potrzebny.
Podczas zakupów zwróć uwagę na oznaczenie NPK. Wybierz tę odżywkę, która ma najniższą wartość azotu (litera N), a najwyższą zawartość potasu (litera K).

Aczkolwiek dla zachowania równowagi, możesz dodawać odżywkę dla roślin zielonych co około 4 nawożenie. Dzięki temu utrzymasz monsterę variegate w dobrej kondycji. 

Kiedy należy nawozić monsterę deliciosa variegata

Nawożenie monstery variegaty nie musi odbywać się podczas każdego podlewania. Rób to raz na jakiś czas. W okresie jesienno-zimowym wręcz daj jej odpocząć. Natomiast gdy przyjdzie wiosna i zacznie się czas wzrostu, odżywka będzie obowiązkowym elementem. Musisz uważać, aby nie przesadzić z jej ilością. Nadmiar koncentratu może doprowadzić do spalenia, kruchości i pojawienia się brązowych końcówek na liściach. Opiekuj się nią z głową, w ten sposób będziesz mógł zachwycać się pięknym wyglądem rośliny! 

Podłoże

Wsypanie gotowej ziemi dla kwiatków do doniczki z monsterą to prosta droga do zabicia rośliny. Dodaj do tego doniczkę, która nie ma otworów drenażowych lub chociażby zwykłego drenażu na spodzie i masz idealny przykład jak nie zajmować się monsterą.
A tak poważnie, podłoże dla monstery nie może składać się wyłącznie ze zwykłej ziemi. Gleba powinna być przepuszczalna i lekka, zrób domowy bigos dla monstery. Dodaj perlit, wermikulit, korę i opcjonalnie trochę węgla aktywnego. Taka mieszanka doskonale sprawdza się do monstery variegaty, jest lekka, przepuszczalna i pozwala uniknąć zgnicia korzeni (pod warunkiem że sukcesywnie jej nie przelewasz).

Przesadzanie

Kiedy przesadzać? Gdy w twojej donicy będzie mnóstwo korzeni, a już zwłaszcza gdy zaczną wychodzić przez otwory drenażowe. Najlepiej wybierz doniczkę o rozmiar większą od poprzedniej.
Zanim wsadzisz roślinę z powrotem do nowego mieszkanka, rozluźnij bryłę korzeni i pozostałej gleby. To zachęci korzenie do wrastania w nowe podłoże. 

Podpora 

Jeśli już jesteś przy przesadzaniu swojej monstery deliciosa variegata, zastanów się nad podporą. W naturze monstera jest rośliną pnącą się, dlatego warto zaopatrzyć się w jakąś podporę. Najkorzystniej wybrać palik kokosowy lub zrobiony z mchu. Nie dość, że utrzyma twoją roślinę w pionie i przestanie być nieokiełznanym potworem, to pozwoli np. utrzymać lepszy poziom wilgotności. 

Rozmnażanie

Monstera deliciosa variegata może być otrzymana wyłącznie z matecznika. Nie da się jej wyhodować z nasion. Jeśli planujesz rozmnożyć swoją monsterę, musisz wiedzieć, w jakim miejscu należy ją przeciąć, nie może być losowe. Pooglądaj dokładnie swoją roślinę i znajdź tzw. oczko, z którego wyrośnie nowy liść z łodygą. Przetnij matecznik poniżej oczka, wsadź gotową sadzonkę do pojemnika z wodą i czekaj aż puszczą się korzenie. 

Cena

Szukając monstery variegata w różnych sklepach, w internecie czy na portalach społecznościowych spotkasz się z dość sporą ceną za jedną sadzonkę lub niewielką roślinę.
Cena niewielkiej sadzonki monstery variegata waha się w okolicach 200-300 zł.
Za nieco większą roślinę z kilkoma liśćmi musisz zapłacić od 500 do 700 zł.
Najdroższe są zdrowe i dobrze rozwinięte rośliny. W tym przypadku na jeden egzemplarz musisz przygotować kilka tysięcy złotych.

Dlaczego tak dużo kosztuje?

Cena roślin uwarunkowana jest wieloma kwestiami, jedną z nich jest pospolitość i łatwość uprawy.
Monstery variegata nie da się uprawiać z nasion. Niemożliwe jest, aby roślina przekazała swoje wyjątkowe cechy poprzez nasiona. Ten gatunek można rozmnażać wyłącznie przez podział starych roślin.
Ponadto posiadanie jej wiąże się ze swojego rodzaju prestiżem. Posiadanie takiej odmiany monstery w swojej kolekcji jest dla niektórych miłośników roślin czymś wyjątkowym.

Halfmoon monstera variegata

Monstera variegata to wyjątkowa, kolekcjonerska roślina, za którą musisz sporo zapłacić, jeśli chcesz posiadać ją na swojej półce. Zadbaj o prawidłowe naświetlenie i przestrzegaj zasad pielęgnacji, a zobaczysz, że roślina ci się odwdzięczy!

Dodaj komentarz