Czy monstera jest szkodliwa dla kota, psa i dziecka? Niebezpieczne działanie monstery

Monstera, pomimo że tak chętnie jest uprawiana jako kwiat doniczkowy, jest również silnie trująca. Musisz stale kontrolować, gdzie bawi się twój pupil lub dziecko. Czy monstera jest szkodliwa dla kota? Jakie są skutki spożycia liści? Sprawdź to!

Monstera cieszy się coraz większą popularnością. Spotkasz ją w wielu miejscach przestrzeni publicznej, a nawet w prywatnych domach i mieszkaniach. Roślina jest na wyciągnięcie ręki. Bez problemu zakupisz ją przez internet lub w sklepie budowlanym. Pomimo swojej atrakcyjności, musisz mieć na uwadze, że spożycie jej liści bądź łodygi wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami. Przeczytaj o tym!

Kwiat monstera
Carlota Díaz cc-by-sa

Spis treści

Czy monstera jest trująca?

W monsterze znajduje się sok, który posiada nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia. Substancja ta znajduje się w całej roślinie: łodydze, liściach i młodych owocach. Elementy zewnętrzne nie są niebezpieczne. Trujący jest tylko sok i młode owoce monstery! Zwierzęta mogą bez problemu bawić się liśćmi, ocierać się i przewracać roślinę. Jeśli zauważysz, że twój pupil gryzie, żuje i połyka fragment monstery, natychmiast zareaguj i zawieź go do weterynarza. Dostanie się soku do jamy ustnej, powoduje pieczenie, co prowadzi do obrzęku i zablokowania przewodów oddechowych.

Działanie szczawianu wapnia

Szczawiany wapnia występują monsterze jako nierozpuszczalne kryształki zawieszone w soku rośliny. W większej ilości wywołują nieprzyjemne i bardzo niebezpieczne skutki. Stale kontroluj stan rośliny, aby jak najszybciej zareagować w razie jej spożycia.

W trakcie pielęgnacji rośliny również musisz uważać. Jeśli przesadzasz lub przycinasz monsterę, koniecznie załóż rękawiczki ogrodowe i osłaniaj twarz. Po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych dokładnie umyj ręce oraz zapobiegawczo przetrzyj miejsce, gdzie zajmowałeś się rośliną.

Objawy zatrucia monsterą

Spożycie fragmentu liścia, łodygi przez zwierzę lub dziecko niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Zwierzę po zjedzeniu fragmentu rośliny może zachowywać się nieswojo i być zdezorientowane.
Monstera wywołuje:

 •  Silne reakcje alergiczne;
 • Uszkadza nerki;
 • Powoduje trudności z oddychaniem;
 • Obciąża układ moczowy;
 • Wymioty;
 • Ból;
 • Osłabienie;
 • Problemy z połykaniem;
 • Ślinotok;
 • Skurcze;
 • Drgawki;
 • Śpiączkę;
 • Śmierć.

Co zrobić, jeśli dojdzie do zjedzenia fragmentu rośliny?

Jeśli zauważysz, że zwierzę zasmakowało liścia monstery, sprawdź, czy nie doszło do obrzęku w okolicach pyszczka i przełyku. Następnie jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.
Jeśli zwierzę zjadło niewielką ilość rośliny, zatrucie może przejść łagodnie. W przypadku spożycia większej ilości konieczne może być płukanie pyszczka glukonianem wapnia i podanie leków antyhistaminowych.
W przypadku dzieci należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy należy zrezygnować z rośliny dla dobra zwierząt i dzieci?

W żadnym wypadku nie musisz rezygnować z monstery. Wystarczy, że postawisz ją w miejscu niedostępnym dla ciekawskich rąk i będziesz nadzorować stan rośliny. Warto umieścić ją na wysokiej półce lub w pokoju, gdzie zwierzę i dziecko się nie bawi. W przypadku kotów postawienie rośliny na wysokiej półce może być niewystarczające. Koniecznie nadzoruj stan monstery!