Monstera jest silnie trująca, pomimo że tak chętnie jest uprawiana jako kwiat doniczkowy. Musisz stale kontrolować, gdzie bawi się twój pupil lub dziecko. Czy monstera jest szkodliwa dla kota? Jakie są skutki spożycia liści? Sprawdź to!
Monstera cieszy się coraz większą popularnością. Spotkasz ją w wielu miejscach przestrzeni publicznej, a nawet w prywatnych domach i mieszkaniach. Roślina jest na wyciągnięcie ręki. Bez problemu zakupisz ją przez internet lub w sklepie. Pomimo swojej atrakcyjności, musisz mieć na uwadze, że spożycie jej liści bądź łodygi wiąże się z nieprzyjemnymi skutkami. Przeczytaj o tym!
Popularność monstery
Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, a dokładnie z lasów deszczowych. To tam panują idealne warunki do jej uprawy, które należy odwzorować jak najlepiej, aby cieszyć się zdrową i dużą monsterą. Nie jest to trudne wyzwanie, dlatego w krajach europejskich zagościła jako roślina doniczkowa i często zobaczysz ją w centrach handlowych, biurach, prywatnych mieszkaniach i domach. Jej charakterystyczne dziurawe liście podbiły serca miliona ludzi, choć nie od razu liście monstery wyglądają jak z obrazka. Na początku liście bogate są wyłącznie w rozcięcia na brzegu, a nawet nie ma w ogóle rozcięć. Dopiero z wiekiem zaczną pojawiać się oczekiwane dziury.
Monstera wyróżnia się także różnymi odmianami, np. najbardziej popularna monstera deliciosa, variegata, half moon, adansonii, dubia, minima. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Czy monstera jest trująca?
Niestety, ta piękna roślina ukrywa w sobie niebezpieczną substancję. W monsterze znajduje się sok, który posiada nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia. Substancja ta znajduje się w całej roślinie: łodydze, liściach i młodych owocach. Trujący jest sok i młode owoce monstery! Elementy zewnętrzne nie są niebezpieczne.
Czy monstera jest trująca dla zwierząt
Zwierzęta mogą bez problemu bawić się liśćmi, ocierać i przewracać się przy roślinie. Jeśli zauważysz, że twój kot czy pies gryzie, żuje i połyka fragment monstery, natychmiast zareaguj i zawieź go do weterynarza. Dostanie się soku do jamy ustnej, powoduje pieczenie, co prowadzi do obrzęku i zablokowania przewodów oddechowych.
To samo tyczy się dzieci. Jeżeli zauważysz, że dziecko bawi się kawałkami liścia lub inną częścią rośliny, od razu zareaguj!
Działanie szczawianu wapnia
Szczawiany wapnia występują monsterze jako nierozpuszczalne kryształki zawieszone w soku rośliny. W większej ilości wywołują nieprzyjemne i bardzo niebezpieczne skutki. Stale kontroluj stan rośliny, aby jak najszybciej zareagować w razie jej spożycia.
W trakcie pielęgnacji rośliny również musisz uważać. Jeśli przesadzasz lub przycinasz monsterę, koniecznie załóż rękawiczki ogrodowe i osłaniaj twarz. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przedostania się soku do oczu i gardła, a także osłonisz skórę. Po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych dokładnie umyj ręce oraz zapobiegawczo przetrzyj miejsce, gdzie zajmowałeś się rośliną.
Objawy zatrucia monsterą
Spożycie fragmentu liścia, łodygi przez zwierzę lub dziecko niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Zwierzę po zjedzeniu fragmentu rośliny może zachowywać się nieswojo i być zdezorientowane.
Monstera wywołuje:
- Silne reakcje alergiczne;
- Uszkadza nerki;
- Powoduje trudności z oddychaniem;
- Obciąża układ moczowy;
- Wymioty;
- Ból;
- Osłabienie;
- Problemy z połykaniem;
- Ślinotok;
- Skurcze;
- Drgawki;
- Śpiączkę;
- Śmierć.
Co zrobić, jeśli dojdzie do zjedzenia fragmentu rośliny?
Jeśli zauważysz, że zwierzę zasmakowało liścia monstery, sprawdź, czy nie doszło do obrzęku w okolicach pyszczka i przełyku. Następnie jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.
Jeśli zwierzę zjadło niewielką ilość rośliny, zatrucie może przejść łagodnie. W przypadku spożycia większej ilości konieczne może być płukanie pyszczka glukonianem wapnia i podanie leków antyhistaminowych.
W przypadku dzieci należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i nic nie robić na własną rękę.
Owoce monstery, jeść czy nie?
Owoce są również silnie trujące dla ludzi i zwierząt, choć wiele ludzi zachwala ten przysmak. Szczawian wapnia znajduje się w owocach, ale wyłącznie w tych niedojrzałych. Wtedy jego stężenie jest największe, a owoc nie nadaje się do spożycia. Możesz łatwo rozpoznać, kiedy nadaje się do spożycia, ponieważ łupka, która otacza jadalny środek, sama odczepia się od owocu. To znak, że naga część jest gotowa do spożycia. Owoc monstery dojrzewa stopniowo, dlatego nie od razu wszystko odpadnie. Możesz delikatnie pomóc palcami, ale nie rób tego na siłę, bo odkryjesz nienadające się do zjedzenia fragmenty.
Czy należy zrezygnować z rośliny dla dobra zwierząt i dzieci?
Nie musisz rezygnować z monstery. Wystarczy, że postawisz ją w miejscu niedostępnym dla ciekawskich rąk i będziesz nadzorować stan rośliny. Warto umieścić ją na wysokiej półce lub w pokoju, gdzie zwierzę i dziecko się nie bawi. W przypadku kotów postawienie rośliny na wysokiej półce może być niewystarczające. Koniecznie nadzoruj stan monstery!
Monstera to niezwykle atrakcyjna i popularna roślina. Dzięki łatwej uprawie i niezwykle dekoracyjnym wyglądzie spotkasz ją w wielu miejscach w przestrzeni publicznej, w biurach, mieszkaniach czy galeriach. Niestety nie każdy może zdawać sobie sprawę, że ta tropikalna roślina może wyrządzić krzywdę, a nawet doprowadzić do śmierci. Warto najpierw zdobyć informacje na temat uprawy, toksyczności i pielęgnacji rośliny, a później zdecydować się na jej kupno. Bezpieczne obchodzenie się z rośliną sprawi, że bez problemu będziesz mógł ją uprawiać i cieszyć się jej wyglądem. Nie bagatelizuj środków ostrożności!